Právě nutnost změnit územní plán je zmiňována jako jedna z překážek výstavby Kaplického knihovny na Letné.

"Náš tým našel řešení, které umožní realizaci knihovny na pozemcích na Letné, které zastupitelstvo Prahy schválilo k prodeji Národní knihovně a kde je možné knihovnu postavit bez změny územního plánu," sdělil architekt agentuře ČTK v písemném prohlášení.

Kaplický, který loni zvítězil v mezinárodní soutěži na podobu nové budovy knihovny, odmítá její stěhování na jiné místo.

   

Čtěte více

    

    

Kaplický vrací úder. Předělal projekt pro knihovnu na Letné

Bém označil přemístění Národní knihovny na Vyšehrad za mystifikaci

"Popíráme, že náš projekt může být realizovatelný jinde ve světě," napsal architekt. "Čekáme pouze na pokyn Národní knihovny a ministerstva kultury," uvedl ve svém prohlášení.

Právě v čekání je nyní ten největší problém - čeká i Národní knihovna, ministerstvo kultury a také město Praha - každá z těchto tří institucí na zbylé dvě a všechny tři potom na verdikt antimonopolního úřadu. Antimonopolní úřad by měl sdělit, zda je možné na základě výsledků soutěže zadat veřejnou zakázku, která bude v souladu s českým právem. Jeho předseda Martin Pecina však vzkázal, že úřad žádné jednání o knihovně nezahájil.

Ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák minulý týden navrhl umístit Národní knihovnu do Kongresového centra, kdysi komunistického Paláce kultury přezívaného "pakul".

Pražský primátor Pavel Bém k tomu uvedl, že to je zajímavá myšlenka. Řekl však, že je nutné počkat na to, jak dopadne plán postavit na Letné novou budovu podle Kaplického návrhu.

Související