vojak4__550x367___192x128_.jpgLetecký speciál s ostatky padlého českého vojáka a jeho čtyřmi zraněnými kolegy přiletělo v sobotu po 18. hodině z Afghánistánu do Prahy. Čtveřice raněných byla přímo z vojenského letiště v Praze-Kbelích převezena do Ústřední vojenské nemocnice.

Bezprostředně po příletu proběhl zhruba dvacetiminutový smuteční ceremoniál na počest mrtvého příslušníka české armády. Zatímco vlajky České republiky a NATO byly na půl žerdi, s vojákem se za zvuků vojenské kapely rozloučili jeho nejbližší příbuzní a pozvaní hosté.

Aktu se mimo jiné zúčastnili ministryně obrany Vlasta Parkanová, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a americký velvyslanec Richard Graber.

FOTOGALERIE - Podívejte se na záběry ze smutečního ceremoniálu - ZDE

Padlý voják byl příslušníkem prostějovského průzkumného praporu. Zahynul ve středu v provincii Lógar po výbuchu nastražené nálože, na kterou najelo jím řízené vozidlo. Ministryně Vlasta Parkanová jej v sobotu povýšila in memoriam na praporčíka a vyznamenala ho Záslužným křížem prvního stupně.

Ministr Karel Schwarzenberg řekl novinářům, že se jedná o tragédii, která ale bohužel patří k profesi vojáka. "Ti, co byli v Afghánistánu nasazeni, do toho šli dobrovolně. Naším hlavním úkolem vždy bylo to, aby na svou misi byli co nejlépe připraveni. Všem rizikům ale bohužel předejít nelze," dodal.

Čtěte více

Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka, který na palubě speciálně upraveného airbusu vojáky doprovázel, pokračuje afghánská strana ve vyšetřování středečního incidentu.

"První dílčí závěry by měly být známy v pondělí," řekl s tím, že armáda nepřipravuje žádná zvláštní opatření.

K tragické události došlo jen několik týdnů poté, kdy v Afghánistánu zahynul příslušník speciálních sil vojenské policie, které operují v provincii Hílmand. Kromě něj byli tehdy po sebevražedném útoku zraněni také dva další vojáci.

Tři zranění vojáci jsou podle Picka ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, ale zdravotní stav čtvrtého vojáka je i nadále velmi vážný a podle lékařů bojuje o život. Hned z letiště jej v sobotu večer převezl vrtulník do do Ústřední vojenské nemocnice.