foglar__192x128_.jpgHodnota pozůstalosti autora knížek pro děti byla před lety odhadována na deset milionů korun. Proti dnešnímu verdiktu se lze odvolat k pražskému městskému soudu.

Nejasnosti kolem závěti se objevily záhy po Foglarově smrti. Hodnota pozůstalosti je odhadována asi na deset milionů korun, nejcennější část tvoří autorská práva.

Obvodní soud rozhodl ve prospěch Nadace Jaroslava Foglara už v roce 2004, spor ale pokračoval dál. "Už se to táhne příliš dlouho na to, aby člověk věřil v nějaký kladný výsledek," řekl tehdy Petr Foglar, který závěť zpochybňuje tvrzením, že jeho strýc nevěděl, co podepisuje.

   

Čtěte více

    

    

Spor o Foglarovo dědictví se odkládá

Autorská práva po Foglarovi získala spisovatelova nadace

Žaloba podaná v roce 2000 byla podle soudu špatná. Foglarovi přitom podání žaloby o určení neplatnosti závěti přikázal v roce 1999 dědický soud, který dědické řízení do definitivního rozhodnutí o závěti přerušil.

Foglar zemřel v lednu 1999 ve věku nedožitých 92 let. Děti neměl a z jeho příbuzných žije právě jen synovec Petr, na kterého si ale v testamentu nevzpomněl. Synovec tvrdí, že jeho tehdy už téměř slepý strýc při podepisování závěti netušil, co obsahuje.

"Tvrdím neustále, že Jaroslav Foglar nevěděl, co podepisuje. Nebyl s tím pořádně seznámen a u uzavření závěti chyběl svědek," prohlásil dnes Petr Foglar na soudní chodbě.

Související