Vláda chce přistoupit k mimořádnému zvýšení penzí kvůli neočekávaně vysoké inflaci. V lednu a únoru se ceny meziročně zvedly o 7,5 procenta, v březnu o 7,1 procenta. Důchody v Česku rostou pravidelně vždy k 1. lednu. Jejich srpnové zvýšení má umožnit novela zákona, podle níž bude možné penze upravit při inflaci vyšší než pět procent. Dosud to bylo možné jen tehdy, pokud se ceny zvedly nejméně o deset procent. O zvýšení penzí rozhodne svým nařízením vláda.

Důchod se skládá z pevné a procentní části. Nečas počítá s tím, že by se nyní zvyšoval jen pevný díl. Ten je pro všechny stejný a činí 1700 korun. Od srpna by to bylo 2170 korun. Ministr tak chce přilepšit hlavně lidem s nižším důchodem. Průměrná penze v současnosti dosahuje 9111 korun.

Čtěte také

Právě lidé s nízkým důchodem zřejmě nejvíce ze všech doplácejí na zdražení potravin, elektřiny, vody nebo na zavedení zdravotnických poplatků.

Dalším důvodem, proč chce Nečas důchody zvýšit, jsou tak pravděpodobně podzimní krajské a senátní volby. I když k těmto volbám chodí v průměru kolem třetiny obyvatel, právě přes dva miliony starobních důchodců patři k nejdisciplinovanějším voličům. A bez jejich významné podpory žádná strana krajské a senátní volby nevyhraje.

Zvýšení důchodů ve sněmovně prostazovala také opozice, její návrh přidat každému penzistovi jednorázově 6000 korun však narazil. Nakonec tedy podpořila návrh Nečasův, i když například stínový ministr práce Zdeněk Škromach tvrdí, že jde o minimum možného.

Související