puta__berdych_gang__192x128_.jpg

Tomáš Půta bude převezen do vazební věznice v Hradci Králové a Maroš Šulej do pankrácké věznice v Praze.

Oba muži byli v roce 2006 zadrženi v Irsku na základě eurozatykače. Nejvyšší soud v Dublinu minulý týden rozhodl o tom, že mohou být vydáni k trestnímu stíhání do České republiky. Členové Berdychova gangu mají podle obžaloby na svědomí loupeže, únosy a vydírání bohatých podnikatelů, které prý mnohdy přepadli a unesli v přestrojení za policisty.

Půta a bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Šulej byli původně v procesu s šestatřicetičlenným gangem kolem Davida Berdycha a elitních policistů stíháni jako uprchlí. Půta za účast na šesti loupežích, na jedné krádeži a za porušování domovní svobody, Šulej za účast na třech loupežích a jedné krádeži.

Po zatčení v Irsku středočeský soud jejich skutky vyloučil k samostatnému projednání, začátkem roku je spojil se zbylou trojicí Berdych, Radek Trumpeš a Jan Zelený.

Půta byl už dříve pravomocně odsouzen ke dvěma letům vězení za brutální útok na posádku pražské záchranné služby. Kromě toho čelí v samostatně vyšetřovaném případu i obvinění z únosu a vraždy podnikatele Václava Skaly, jehož tělo policie dodnes nenašla.

 

Chronologický průběh událostí okolo trestního stíhání Půty a Šuleje

1996-2002 - Podle pozdější obžaloby měla organizovaná skupina desítek lidí označovaná jako takzvaný gang Davida Berdycha páchat loupeže, únosy podnikatelů a přepadat kamiony. Na trestné činnosti gangu se údajně podíleli i elitní detektivové. V případu rozděleném do více kauz zatím padlo jen několik pravomocných verdiktů. Mezi údajně nejnebezpečnější členy gangu, kteří se donedávna skrývali v Irsku, mají patřit Tomáš Půta a bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Maroš Šulej.

Půta byl v souvislosti s kauzou obviněn z účasti na šesti loupežích, jedné krádeži a porušování domovní svobody, Šulej je stíhán za účast na třech loupežích a jedné krádeži. Půta navíc čelí v samostatně vyšetřovaném případu i obvinění z únosu a vraždy podnikatele Václava Skaly, jenž zmizel v roce 2002. Jeho tělo policie dosud nenašla.

Leden 2002 - Podle pozdějších údajů z tisku Šulej před trestním stíháním uprchl do Irska.

Duben 2003 - Půta s dalším mužem podle pozdějšího soudního verdiktu napadl v Praze posádku záchranné služby, jež přijela k jejich dopravní nehodě.

Podzim 2003 - Půta podle tisku uprchl rovněž do Irska.

Září 2004 - Policie pozatýkala velkou část podezřelých v kauze údajného Berdychova gangu. Půtu a Šuleje policie stíhala jako uprchlé. V pozdějším procesu s údajným šestatřicetičlenným gangem kolem Berdycha soud jejich skutky vyloučil k samostatnému projednání, letos je spojil s trestní věcí zbylé trojice David Berdych, Radek Trumpeš a Jan Zelený.

12. května 2006 - Půta byl jako uprchlý pravomocně odsouzen za napadení posádky záchranné služby z dubna 2003 ke dvěma letům vězení. Již předtím byl na něj vydán mezinárodní zatykač.

23. srpna 2006 - Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun potvrdil, že na Půtu a Šuleje stíhané v kauze Berdychova gangu byl vydán evropský zatykač.

26. srpna 2006 - Irská policie na základě eurozatykače Půtu a Šuleje zatkla. Oba byli v Irsku umístěni do vazby.

22. ledna 2007 - Advokáti Půty a Šuleje podali ústavní stížnosti, v nichž se domáhali zrušení eurozatykačů na své klienty. Ústavní soud je zamítl.

24. dubna 2007 - Soud v irském Dublinu rozhodl, že Půta a Šulej mohou být vydáni ke stíhání do Česka, oba se odvolali.

6. května 2008 - Nejvyšší soud v irském Dublinu potvrdil verdikt prvoinstančního soudu z dubna 2007, jenž rozhodl o vydání Půty a Šuleje k trestnímu stíhání do Česka. Půtův advokát upozornil na to, že eurozatykač, na jehož základě byl Půta vydán, se vztahuje pouze ke kauze Berdychova gangu.

15. května 2008 - Policisté převezli odpoledne Půtu a Šuleje do České republiky. Středočeský krajský soud je večer poslal do vazby.