Filip__350x210_.jpgZ jeho protikandidátů získal největší podporu podle očekávání Stanislav Grospič se 70 hlasy, europoslanec Miloslav Ransdorf jich dostal 22 a poslankyni Soňu Markovou podpořilo pět delegátů. Ransdorf v reakci na svůj slabý výsledek vzápětí stáhl i svou kandidaturu na funkci místopředsedy strany.

Někdejší stranická mluvčí Žežulková byla zvolena až ve čtvrtém kole tajné volby. O poslední volné místo soupeřila s poslankyní Martou Bayerovvou. Novinářům to dnes řekli členové ústředního výboru strany, kteří o místopředsedech KSČM rozhodovali.

Dolejš, Milota a Bystřická už místopředsedy byli v minulých letech a své posty nyní obhájili. Člen ústředního výboru Luzar, europoslanec Maštálka a Žežulková jsou ve funkci nováčky.

V čele KSČM tedy i po dnešku zůstává Filip. Dlouho byl znám především jako zkušený politik, jehož doménou jsou parlamentní kuloáry. To se však změnilo v říjnu 2005, kdy se po rezignaci dlouholetého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka stal šéfem třetí nejsilnější strany v Česku. Pod jeho vedením komunisté zvýšili svůj politický vliv, a to především v době před volbami 2006, kdy v parlamentu často fungovala nepsaná koalice ČSSD a KSČM. Na druhou stranu ale v samotných volbách KSČM oslabila o 15 mandátů oproti předchozímu volebnímu období a ve straně se začínaly ozývat nespokojené hlasy.

Čelil jim i dnes během sjezdu v Hradci Králové. Hlasování ale ukázalo, že kritici jsou v menšině.

Čtěte také

Předseda KSČM Vojtěch Filip v projevu na sobotním sjezdu podrobil drtivé kritice všechny parlamentní strany včetně sociální demokracie, která podle něj přispěchá na pomoc vládní koalici ve chvíli, kdy se dostane do úzkých, například když se jí nedaří prosadit vyslání další vojenské mise do Afghánistánu.

Přesto je ale podle Filipa ČSSD, ale i podle mínění dalších komunistů, nejbližším spojencem KSČM, se kterým musí čelit pravicové politice, která začala reformou veřejných financí a chce pokračovat další privatizací. Podle Filipa je smutné, že se ani nyní v době hospodářského růstu vláda neobejde bez peněz plynoucích z privatizace.

Komunistická strana se musí stát štikou na politické scéně a posílit svůj vliv na politické správě země na všech úrovních. Nejdříve k tomu bude mít příležitost při podzimních krajských volbách a především ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010, řekl Filip.

Sjezd v sobotu zvolil i šéfa ústřední revizní komise, kterým se stal Otakar Zmítko. Do čela ústřední rozhodčí komise delegáti vybrali Zdeňka Levého, který v těchto volbách porazil mimo jiné poslance Václava Exnera, považovaného za představitele konzervativního proudu ve straně.