Odboráři budou stávkovat 24. června od 13 do 14 hodin. Očekavává se, že vzhledem k počtu zúčastněných 32 odborových svazů, která čítají zhruba 540 tisíc členů, půjde o největší stávku na českém území za posledních 15 let.

 

Čtěte více

 

To vše se až dosud vědělo. Tento pátek ale předsedové odborových organizací David Philipp a Luboš Olejár prohlásili, že kvůli stávce s největší pravděpodobností nebude jezdit pražské metro.

metro-stanice-192-128.jpg"Bude zastaveno metro, budou uzavřeny stanice," řekl Luboš Olejár, předseda odborové organizace, která zastupuje některé pracovníky pražského metra. Připojení ke stávce potvrdil i předseda Odborové organizace dopravního podniku - metro strojvedoucí David Philipp.

Zatím není jasné, zda budou stávkovat všichni zaměstnanci metra. Účast zaměstnanců dopravního podniku Olejár odhaduje na více než dvě třetiny.

Metro přitom nebude samotné. Kolaps nastane i v povrchové dopravě. Stávkovat se totiž chystá také nejsilnější Odborová organizace Dopravního podniku - Elektrické dráhy. Prozradil to její předseda Kryštof Veselka. Organizace zastupuje zejména řidiče tramvají.

Pozadu nezůstanou ani řidiči autobusů, uvedl za odboráře Jiří Čada, předseda odborového sdružení, které je sdružuje.

Mluvčí společnosti Ropid, která organizuje dopravu v Praze a jejím okolí, Filip Drápal odhaduje, že výpadkem metra mezi 13:00 a 14:00 by bylo postiženo zhruba 100.000 lidí. 

Dvořák: Nelze brát cestující jako rukojmí

"Kolegové mě o tom informovali. Já respektuji mnoho druhů protestních akcí, ale nedokážu pochopit, a už vůbec nebudu respektovat, že by si zaměstnanci dopravního podniku brali jako rukojmí cestující a v rámci demonstrací proti vládě by se snažili na hodinu zastavit dopravu v Praze. To je pro mě naprosto neakceptovatelné, nepřijatelné, ale hlavně nepochopitelné," reagoval na dotaz serveru iHNed.cz generální ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák.

"Budeme to řešit tak, že budeme vyvíjet veškeré úsilí a veškerou součinnost všech útvarů Dopravního podniku k tomu, aby v žádném případě provoz nebyl ohrožen a nebyl zastaven," zdůraznil Dvořák s tím, že bude apelovat na všechny zaměstnance, aby se takovýchto nepromyšlených akcí neúčastnili.

Dvořák podle svých slov naprosto respektuje právo odborů protestovat, demonstrovat proti čemukoli, co vláda dělá, navrhuje, ale nemůže souhlasit s tím, že se bude zastavovat provoz.

"To je prostě forma vydírání a není fér a korektní, že jsou bráni reálně cestující za rukojmí. Pro mě a management je to naprosto nepřijatelné. Předpokládám a pevně doufám v to, že velká část zaměstnanců s tím nebude souhlasit," dodal Dvořák.

Zastavená doprava i v dalších městech

Praha by ale neměla být zdaleka jediné město, ve kterém se zastaví hromadná doprava. Alespoň tak to vyplývá z vyjádření předsedy Odborového svazu dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech a Moravy (OS DOSIA) Jana Rejského. Mezi zaměstnanci městských dopravních podniků zejména v krajských městech je totiž asi 10.000 odborářů.

"Pravděpodobné je, že víc než polovina odborářů se k tomu připojí. Ten odpor je velmi velký," prohlásil podle ČTK Rejský. Rozsah a způsob, jímž se ke stávce připojí odborářské organizace v jednotlivých městech, bude známý za několik dní, možná až příští týden.

Odboráři z OS DOSIA nejsou členy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) sdružující 32 odborových svazů s asi 540.000 členy, která stávku v úterý vyhlásila. O podpoře požadavků ČMKOS proto rozhodli zástupci odborářů z dopravních podniků po svém dvoudenním jednání až dnes. "Usnesení zavazuje základní organizace připojit se k výstražné stávce," dodal Rejský.

Ve stejný den jako hodinová výstražná stávka se bude už od rána konat také stávka zdravotníků proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Již v pondělí 9. června budou protestovat učitelé, kteří chtějí zavřením škol dosáhnout zvýšení platů.