li_ka__192x128_.jpgVláda sice rozhodla, že letos přidá na mzdy pedagogům půl miliardy korun. Podle Dobšíka by tím ale nepedagogičtí zaměstnanci škol byli diskriminováni. Petici hodlají předat parlamentu a vládě.

"My chceme i touto peticí vyvolat povědomí o tom, že by se problém financování školství měl řešit komplexně," uvedl Dobšík. Chápe prý, když ministr školství Ondřej Liška (SZ) říká, že ho mrzí, že se mu nepodařilo vyjednat zvýšení platů i pro nepedagogické zaměstnance. Odbory proto s podporou veřejnosti chtějí dosáhnout změny tohoto přístupu, dodal.

Informace k problematice školství

Učitelé se navíc 9. června chystají stávkovat. Vláda sice přislíbila, že na jejich platy v příštích 18 měsících dá 4,5 miliardy korun navíc, odbory však už letos požadovaly třímiliardový nárůst. Argumentují inflací, kvůli které pracovníkům škol platy reálně klesají. Ministerstvo školství trvá na tom, že stávka další peníze nepřinese.

Školníků, kuchařů a dalších nepedagogických pracovníků se dojednané zvýšení mezd netýká. Podle ministra by se navýšené peníze měly dostat především k aktivním učitelům, kteří například pomáhají s reformou, tedy třeba s přípravou školských vzdělávacích programů. Chce posilovat motivační složku, tedy osobní ohodnocení, zatímco odbory chtějí, aby se posilovala nároková složka platu.
 

Související