moravec-debata-brdy-02__192x128_.jpgJen místo muziky dorazilo "politické divadlo" s kusem o zbraních hromadného ničení, světovém terorismu a hlavně radaru. Ale to už v místě, kam se USA chystají umístit svou radarovou základnu, patří tak trochu k folkloru.

"Radar show" pro Brdy

Vládní politici se pro natáčení pořadu Otázky Václava Moravce přijeli už poněkolikáté na vlastní kůži přesvědčit, jak vypadá odpor proti radaru přímo v Brdech. A dozvěděli se, že místní by v okolních lesích radši viděli snad i Kaplického chobotnici než americký radar, který jim "vláda společně s USA stále nutí".

Do kulturního domu se vtěsnaly asi tři stovky lidí, první nadšenci tu stáli na frontu už od deseti od rána. A na show nechyběly ani antiradarové "celebrity", jako je protiradarový starosta Trokavce Jan Neoral či hladovkář Jan Tamáš.

"Je to všechno korupce, stejně nás pak vystěhují," ozývalo se z posledních řad z úst ženy, která v ruce držela protivládní transparent. To se zrovna místopředseda vlády Martin Bursík snažil vysvětlit místním, že si jeho zelení v dohodě s Američany pohlídali, aby brdská flóra a fauna nepřišla k úhoně. Příznačně v tu chvíli v sále nad hlavami přítomných zmateně poletovala vlaštovka.

Čtěte také

"Já jsem volila ODS a stydím se za to, nikdo vám nedal mandát jednat o radaru," vytýká vládě nebývale ukázněně z publika mladá žena. "A už vás volit nebudu," přidává místopředsedovi vlády Alexandru Vondrovi ještě výhružku.

moravec-debata-brdy-01__550x367_.jpg

Kde jste byli předtím?

Vláda zastoupená právě Vondrou (ODS), Martinem Bursíkem (SZ) a ministrem Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL) to v Borovně podle očekávání zkrátka znovu schytala.

V zadních řadách a jen k uším místních v duchu vesnické hospody padají na adresu ministrů peprné výrazy jako "to je blbec" nebo "vypadni".

"Kdybychom sem přijeli diskutovat o tom, že se zde bude stavět silnice, tak by to vypadalo stejně. Tyto lidi nikdo nepřesvědčí," hodnotí diskusi po jejím skončení vicepremiér Vondra.

Ale Brdským se přece jen podařilo mírně rozhodit jeho klid, vycvičený léty v diplomacii. "A kde jste byli, když jste měli za domy ruské útočné rakety?" oponoval třeba odpůrcům.

Odpověď z publika byla tentokrát tišší: To byla jiná doba, teď už je demokracie. A taky bez zuřivého potlesku místních, který se ozval při každém útoku na vládní představitele. Hlučný aplaus si také

u místních vysloužili většinou opoziční politici, stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek a zahraničněpolitický expert KSČM Miloslav Ransdorf.

Kdyby se soupeření o radar měřilo podle síly hluku potlesku, vítězství by bezpochyby patřilo těm, kteří radar nechtějí ani za nic. Ale i oni zřejmě chtějí na vládě uhrát víc. Jak řekl na debatě starosta jedné z odbojných vsí: Už tady byli Rusové, radar tu asi také bude, tak ať aspoň vláda dodrží svoje slovo s úplatky pro region.