havel__192x128_.jpg"Velmi aktuálním úkolem je Evropskou unii mít k tomu, aby se dokázala energičtěji stavět na stranu těch, kteří usilují o svobodu v zemích, které ještě svobodné nejsou," uvedl Havel.

EU by podle něj měla podporovat opozici v zemích od Kuby přes Bělorusko po Barmu a tato podpora by neměla být omezována "zájmy prakticko-politickými či hlavně ekonomickými". Havel v této souvislosti varoval před nepoučitelností z historie.

Komunistický i nacistický režim mají podle Havla mnohé společné rysy. Navzdory rozmanitým rozdílnostem je ale důležité, že "oba tyto režimy byly podobné a oba byly zločinné". Komunistický režim je co do počtu obětí horší než nacistický, míní Havel.

Evropou obchází "strašidlo komunismu"

O své zkušenosti s komunistickým režimem a jeho lágry se na konferenci podělili politička Růžena Krásná, která byla v 50. letech odsouzena k 22 letům vězení, nebo spisovatel Jiří Stránský. Pozastavili se také nad současnou pozicí komunistické strany, která má stále své zástupce v parlamentu. "Nechtějí nic jiného než se dostat k moci a opět nám kroutit krkem," uvedl Stránský s připomenutím výroku Klementa Gottwalda.

Další z hostů, předsedkyně exilové Rady Běloruské demokratické republiky Ivonka Survillová na konferenci hovořila o tom, jaké ničivé důsledky měla pro její zemi sovětská komunistická propaganda, které řada Bělorusů stále věří.

Bělorusko se podle Survillové stalo obětí sovětské imperiální politiky a svět by se z toho měl poučit. Ruský novinář a bývalý disident Alexandr Podrabinek varoval před obnovou atributů komunistického režimu v současném Rusku. "Strašidlo komunismu stále obchází nejen Evropu," uvedl.

Čtěte také

Padla železná opona, ale "bambusová" ještě stojí

Evropský zástupce dalajlamy Ceten Samdup Čhökjapa zase uváděl příklady perzekuce Tibeťanů čínským režimem. Někteří "nepohodlní lidé" jsou podle zástupce dalajlámy vězněni, jiní procházejí přeškolovacími kurzy a pokusy potlačit jejich svébytnost.

Tibeťané to podle dalajlamy nazývají druhou kulturní revolucí, čímž odkazují k potírání jiných kultur za komunistického vládce Mao Ce-Tunga. Železná opona mezi Západem a Východem padla, ale "bambusová opona stále ještě stojí", podotkl Čhökjapa.

Zdravici zaslala i Margaret Thatcherová

Dvoudenní konference má přispět mimo jiné k odsouzení komunismu jako zločinu proti lidskosti a dosáhnout vyhlášení Mezinárodního dne obětí totalitních hnutí, kterým by měl být 23. srpen. Účastníci konference také chtějí iniciovat vznik evropské instituce, která by se podobně jako národní ústavy v postkomunistických zemích věnovala společným pramenům nacismu a komunismu. Jejich vznik podpořil i Havel.

Organizátoři pozvali na konferenci odpůrce komunismu z celého světa. Jedním z nich byl i někdejší litevský prezident Vytautas Landsbergis, který se ale na poslední chvíli omluvil kvůli úmrtí v rodině. Senátor Martin Mejstřík v úvodu konference také citoval z dopisů, které účastníkům konference poslali bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová nebo někdejší poradce amerického prezidenta Zbigniew Brzezinski.