Strojvůdci se tak připojují ke generální stávce, kterou organizuje Českomoravská konfederace odborových svazů 24. června mezi 13:00 a 14:00 na protest proti vládním reformám.

Očekavává se, že vzhledem k počtu zúčastněných 32 odborových svazů, která čítají zhruba 540 tisíc členů, půjde o největší stávku na českém území za posledních 15 let. Protest navíc zřejmě ochromí i městskou hromadnou dopravu ve velkých městech.

Čtěte více

"Nechceme, aby naši kolegové odcházeli do důchodu později než v 63 letech," řekl Nově prezident Federace strojvůdců Petr Čechák. Zatímco ostatní odborové organizace ukončí stávku ve 14:00, strojvůdci budou pokračovat ještě dalších 15 minut.

vlak-cd-eurocity__192x128_.jpgMluvčí Libor Poláček řekl, že důvodem je nesouhlas s dosavadním přístupem k vyšetřování nedávné tragické nehody.
Na zelenou tehdy přijela do stanice Moravany na Pardubicku lokomotiva společnosti ČD Cargo a narazila do osobního vlaku. Zemřel jeden člověk. Strojvůdci tvrdí, že za nehodu může zabezpečovací zařízení, které zapne zelenou, i když na kolejích stojí vlak.

"Strojvůdci budou požadovat, aby ze své funkce odstoupil ředitel Drážního úřadu," dodal Poláček.

Odboráři stávkující v rámci ČMKOS si přejí, aby vláda přehodnotila chystanou reformu veřejných rozpočtů. Požadují rovněž, aby přepracovala návrhy na důchodovou reformu a aby se s nimi seriózně bavila o vývoji daní a úpravách zákoníku práce.

Ve stejný den jako hodinová výstražná stávka se bude už od rána konat také stávka zdravotníků proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Již v pondělí 9. června budou protestovat učitelé, kteří chtějí zavřením škol dosáhnout zvýšení platů.

Související