riceova_rice__192x128_.jpgAmerická ministryně měla do Prahy původně přijet začátkem května, ale nakonec cestu odložila. Diplomatický zdroj ve Washingtonu ČTK řekl, že pravděpodobným termínem bude závěr první červencové dekády.

 

"Bude to začátkem července," řekl bez dalších podrobností. "Až se oficiálně obě strany dohodnou, tak se to sdělí. Já to už sice vím, ale patří k mezinárodní zdvořilosti, že to neprásknu médiím před tím, než se to oficiálně sdělí," uvedl Schwarzenberg. Více podrobností neposkytl. Schwarzenberg předpokládá, že za Českou republiku podepíše hlavní smlouvu o vybudování radaru on. Bude-li dohodnuta i druhá smlouva o pobytu amerických vojsk, podepíší s Riceovou oba dokumenty.

 

Čtěte více o radaru:


 

Americká ministryně se podle kuloárových zdrojů zdrží v Praze zřejmě krátce. Při stejné evropské cestě navštíví asi také Polsko, kde Spojené státy hodlají vybudovat základnu s deseti obrannými protiraketovými střelami.

 

Předseda české vlády Mirek Topolánek se poté zmínil o první červnové dekádě jako o možném termínu a vicepremiér Alexandr Vondra nedávno uvedl jako nejzazší datum polovinu července.

Související