Počet členů některých výborů se tak zvýší a změní ze sudého na lichý. Fakticky to znamená, že koalice tak získá ve sněmovních výborech většinu. Až dosud měla koalice stejný počet hlasů jako opozice. Podle té jde o pošlapání výsledků voleb v roce 2006.

Čtětě více k tomu, co ve sněmovně vyvolal vládní návrh

"Volby rozdaly karty tak, že jsou síly ve sněmovně vyrovnané, jsou sto na sto. Topolánkova koalice už ale nemá většinu a za této situace nemá právo snažit se silou urvat většinu ve výborech," prohlásil ve čtvrtek šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek k tomu, proč je opozice proti.

Naopak místopředsedkyně poslanců ODS Zdeňka Horníková, že vláda má na změnu nárok. "Považujeme to za prestižní věc. V některých výborech se navíc stává, že se poslanci kvůli vyrovnaným silám nedokáží dohodnout na nějakém usnesení, výbory pak nejsou schopny rozhodovat a to brzdí práci celé sněmovny," uvedla Horníková.

Po dnech sporů za pár minut hotovo

topolanek_potlesk_spokojenost__192x128_.jpgProti změně počtu členů ve sněmovních výborech kromě opozice v pátek hlasovaly také poslankyně Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. Zbytek koalice s pomocí bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky přesto návrh prosadil. Ve sněmovně chyběl další nezařazený poslanec Evžen Snítilý, který v jiných případech většinou hlasoval s ČSSD.

Projednání kontroverzního bodu zabralo sněmovně orpti minulým dnům tentokrát jen několik minut. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř oznámil, že svým protějškům z ostatních poslaneckých klubů předal propočty toho, jak se zvýšení počtu členů výborů z 18 na 19 a z 22 na 23 odrazí v novém rozdělení míst.

O konkrétním obsazení nových pozic ve výborech bude muset sněmovna ještě znovu hlasovat. Tluchoř již dříve uvedl, že koalice má nyní na rozdíl od situace po volbách ve sněmovně většinu, a měla by proto mít převahu i ve výborech.