Schwarzenberg_192x128.jpg"Nemyslím, že to je důvodem k zastavení čehokoli," řekl Schwarzenberg na dotaz, zda by se měla po odmítavém irském referendu ratifikace smlouvy zastavit. "Je to suverénní rozhodnutí irského lidu, to nemá co do činění s rozhodnutím naší země," dodal.

Prezident Václav Klaus, který musí případně smlouvu podepsat, ale v pátek v reakci na irské referendum řekl, že tím podle něj projekt smlouvy skončil a v ratifikaci již nelze pokračovat. Rozhodující pro ratifikaci v ČR je podle právních expertů ale souhlas parlamentu, prezident jeho stanovisko pouze ztvrzuje.

Jako jeden z mála evropských politiků Klaus rovněž uvítal, že Irové smlouvu odmítli. Výsledek referenda pak označil za "vítězství svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií".

"Nemůžeme ho donutit (podepsat to). Bude-li ale prezident respektovat ústavní proces, a když smlouva projde oběma komorami parlamentu... pak ji pravděpodobně, byť s váháním, podepíše," řekl šéf české diplomacie o možnosti, že by se prezident rozhodl smlouvu ve světle svých pátečních prohlášení nepodepsat.

Na dotaz, zda vláda podpoří pokračování ratifikace v případě, že ústavní soud řekne, že je v souladu s českým právem, Schwarzenberg řekl: "Na každý pád to ministr zahraničí navrhne."

Ústavní soud o posouzení, zda lisabonská smlouva není v rozporu s ústavním pořádkem ČR, požádala horní komora českého parlamentu z iniciativy vládní ODS.

Většina ostatních ministrů zemí EU dnes uznala, že řešení současné situace si vyžádá nějaký čas, ale že chtějí v procesu ratifikace pokračovat. Chtějí také, aby jim irští kolegové nastínili další postup i důvody, proč smlouva v referendu neuspěla. Téma se bude řešit na summitu, který se v Bruselu koná ve čtvrtek a pátek.

Podle irského ministra zahraničí Michaela Martina jeho země zatím nezvažovala možnost opakování referenda o lisabonské smlouvě.

"Rozhodli jsme se, že proces ratifikace bude pokračovat...Všechno jde dál, jen s další zátěží," poznamenal zase jeho francouzský kolega Bernard Kouchner.