O týrání chlapců Ondřeje a Jakuba neměl jejich otec Radek Coufal podle svých slov nejmenšího ponětí. V úterý to řekl ve své výpovědi před brněnským krajským soudem. O týrání se dověděl od policie loni 8. května, tedy den poté, co byl nahý, spoutaný Ondřej zachráněn z komory pod schody v rodinném domě v Kuřimi.

"Byl to šok. Je to nepochopitelné," uvedl k tomu Coufal. Podle něj byli hoši v pořádku, výchovné problémy neměli a nepotřebovali ani pomoc psychologa.

Byla to výborná matka, řekl otec chlapců

soud-kauza-kurim-skrlova-192.jpgCoufal se s manželkou rozvedl po vzájemných neshodách na jaře 2006. Od té doby viděl chlapce méně často. Podle svých slov nemá vysvětlení pro to, že se mu se svým strádáním nesvěřili. Kláru Mauerovou popisuje z dob manželství jako výbornou matku, která žádné extrémní tresty při výchově svých dětí nepoužívala.

Z výpovědi Coufala vyplývá, že se Kláře podařilo hochy od otce izolovat. Otec dětí uvedl, že se dožadoval kontaktu s chlapci, v mnoha případech neuspěl. Bývalá žena mu prý řekla, že hoši mají nějaké aktivity, a že o víkendech jezdí na chatu.

Coufal sice jezdil i do Kuřimi, do domu Kláry ale nikdy nevstoupil a s hochy se prý ani neviděl. Obvykle od nich slyšel jen z dálky jejich pozdrav.

Na své exmanželce si po rozvodu nevšiml žádné změny chování. V době, kdy Coufal vozil hochy do kroužků, na nich nepozoroval stopy týrání a chlapci se ani okrajově o ničem nezmínili.

Z výpovědi Coufala vyplývá, že není členem sekty, přičemž nemá ponětí o tom, jak je na tom v tomto ohledu jeho bývalá partnerka. Coufal zná od vidění Bašovou, Turka i Škrlu.

V minulosti se dvakrát setkal s Barborou Škrlovou, o níž mu bylo řečeno, že je to třináctiletá Anička. "O Aničku jsem se nezajímal, po našem rozchodu (s Klárou Mauerovou) to byla soukromá věc mé bývalé ženy," zdůraznil Coufal.

Čtěte více o kauze Kuřim

Jeho synové jsou od loňského května umístěni v brněnském krizovém centru pro děti klokánek. Coufal je každý týden může jednou navštívit. Jednou do měsíce má nárok na to vzít je pod dohledem některé z pracovnic Klokánku na vycházku. Coufal nyní usiluje o získání synů do své péče. Snaží se o to i rodiče Kláry Eliška a Ladislav Mauerovi. Hochy zatím nesmí navštěvovat.

Ondřej a Jakub byli podle obžaloby týráni od prázdnin 2006 do 7. května loňského roku. Podstupovali podle své matky "výchovnou terapii". Prý měli potíže s chováním. Klára Mauerová dostávala pokyny přes SMS a e-mail od smyšleného psychologa, jak má při terapiích postupovat. Týrání, které lze označit spíše za rafinované mučení, se podle policie dopustila skupina šesti lidí. Hrozí jim až 12 let vězení. Podle odborníků budou mít obě děti po přestálém utrpění celoživotní psychické následky.

Svědkyně: Ondřeje jsem našla zamčeného v domu dětí Paprsek

Hana Bašová, podezřelá v kuřimské kauze týraných chlapců, prý jednoho z nich trýznila v Domě dětí a mládeže Paprsek v Brně. Jeho pracovnice Petra Fiedlerová v úterý u soudu vypověděla, že na podzim 2006 našla Ondřeje zamčeného v jedné z místností. Uplakané dítě tam bylo zavřeno s vědomím další pracovnice Paprsku Hany Bašové, řekla.

Svědkyně vedla v Paprsku dva kroužky. Kritického dne hledala ztracená razítka. Prohledala všechny místnosti v objektu až na jedinou - místnost vedoucích, která byla zamčena. Když ji otevřela, ke svému velkému překvapení našla uvnitř uplakaného hocha, jehož popis odpovídá popisu týraného dnes osmiletého Ondřeje. Dítě na její dotazy, co tam dělá a co mu schází, nereagovalo. Tuto událost oznámila své kolegyni Haně Bašové.

"Nevěděla jsem co dělat. Vyběhla jsem po schodech, zeptat se na to Nancy (přezdívka) Bašové. Ta reagovala tak, že o tom ví," uvedla Fiedlerová. Obě ženy se pak vrátily do místnosti. Zatímco Fiedlerová spěchala do svého kroužku, Bašová místnost s uplakaným hochem opět zamkla. Fiedlerová celé věci nepřikládala velkou váhu. Vše se změnilo až po odhalení kuřimské kauzy.

Podle obžaloby byli chlapci zavíráni do místností v dětském domě Paprsek. Barbora Škrlová dokonce tvrdí, že v něm byla brutálně Bašovou dlouhodobě týrána. Bašová vinu popírá.

Související