Pavel Bém, pražský primátorSpolumajitel pražského Divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl na středeční tiskové konferenci prohlásil, že podá kvůli vývoji kolem kulturních grantů žalobu na pražský magistrát. Důvodem je prý mimo jiné zpráva od evropských komisařů, kteří kladně reagovali na jeho stížnost.

Kratochvíl je podle svých slov pro dotace na prodanou vstupenku, které byly součástí grantů, ale po veřejné kritice je Praha zrušila.

Žalobu podávají i divadla Hybernia a Broadway

Žalobu spolu s Kratochvílem podá i Oldřich Lichtenberg za divadla Hybernia a Broadway. "Pražský magistrát se nechová jako správce veřejných peněz a garant dodržování zákonnosti v hlavním městě," řekl.

Lichtenberg se také zastal jinými kritizovaného radního pro kulturu Milana Richtera. Naopak o primátorovi Pavlu Bémovi prohlásil, že podléhá tlaku ulice.

"Stav, který pražský magistrát činí, je v rozporu s právem České republiky a pravidly Evropské unie. Chceme srovnatelné prostředí, nechceme, aby projekty, které se chovají jako komerční, dostávaly veřejnou podporu," uvedl. S magistrátem už jednat nehodlají, budou postupovat jen právní cestou.

Čtěte také:

"Moje stížnost na grantový systém uplatňovaný pražským magistrátem byla oprávněná a já se mohu konečně díky orgánům Evropské unie domoci práva," napsal Kratochvíl v tiskovém prohlášení. Kvůli nespravedlivému systému grantů v hlavním městě podal už loni v létě žalobu u evropského soudu. Kritizoval, že nečinil rozdíly mezi ziskovými a neziskovými organizacemi. Dotoval i ty ziskové, ale ne všechny - včetně jeho divadla.

Magistrát podle Richtera čekají potíže

Richter tento týden řekl, že pokud by se komise podrobně zabývala Kratochvílovou stížností, hrozí, že by některá divadla musela už přidělené granty vracet, a to za léta 2006, 2007 a 2008. V některých případech by šlo o desítky milionů korun. To dnes potvrdil Kratochvílův právní zástupce Marek Nespala.

"Absurdní na tom je, že na tom neponese žádnou vinu magistrát, ale pouze příjemci těchto dotací," podotkl Kratochvíl. Podle něj se to bude týkat "souměřitelných konkurentů", z nichž jmenoval například divadla Ungelt, Semafor, Fidlovačku, Jezerku, Bez zábradlí, spolek Kašpar a Akropolis.

Nespala odhaduje, že sérii žalob svých klientů podá v řádu několika dní. Nevylučuje, že se k nim připojí další podnikatelé. "Jde o žaloby o náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem při výkonu veřejné moci magistrátem hlavního města Prahy při poskytování zakázané podpory ekonomickým subjektům," řekl.

Související