Sněmovna schválila pozdější odchod do penze hlasy 95 ze 186 přítomných. Opozice byla proti. Vládnímu táboru ale se schválením pomohli dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Nyní ji posoudí Senát a pak prezident.

Bezdětné ženy, matky jednoho dítěte a muži by tak měli po roce 2030 chodit do důchodu v 65 letech. Věk se má ale zvyšovat postupně, stejně jako se postupně zvedá už od poloviny 90. let na 63 let. 

Vládní návrh počítá s tím, že u mužů by hranice pro odchod do penze ročně rostla o dva, u žen o čtyři měsíce. Nyní chodí muži do důchodu v téměř 62 letech, bezdětné ženy v 60 letech a čtyřech měsících, matky podle počtu dětí dřív.

Podle vládní předlohy by možnost jít dřív do penze měly mít i po roce 2030 nadále matky dvou a více dětí. Do penze by chodily v 62 až 64 letech.

Jinak i u předčasných penzí 

Čtěte také:

Se zvyšováním penzijního věku by se postupně měla prodlužovat i doba předčasné penze. Nyní mohou jít lidé do důchodu až o tři roky dřív. V době, kdy penzijní věk dosáhne 65 let, by to mělo být až o pět let dřív. Povinná doba pojištění by se měla protáhnout z 25 na 35 let. Zákon ji každoročně zvyšuje o rok. Již nyní podle ministra práce Petra Nečase (ODS) lidé v průměru na penze platí odvody 42 let. Z takzvaných náhradních dob pojištění, které se zahrnují do doby potřebné pro nárok na penzi, by mělo vypadnout studium. Neměla by se ale započítávat až doba studia po platnosti zákona, tedy po 1. lednu 2010.

Lepší důchody při péči o postižené 

Vláda ve sněmovněLepší důchody by měli mít podle normy lidé, kteří se nejméně 15 let starají o své postižené či bezmocné blízké. Podle ministra nyní zatím mívají "neuspokojivé penze". Kvůli péči totiž pracovali obvykle jen krátce, a povinné pojištění tedy do systému neodváděli. Změny se chystají v systému invalidních důchodů. Neměl by existovat už jen plný a částečný, ale tři stupně.

Pracující důchodci 

Lidé, kteří by chtěli pracovat i v důchodu, by si mohli zvyšovat penzi. Kdyby při práci pobírali celý důchod, jeho procentní část by jim za každých odpracovaných 360 kalendářních dní rostla o 0,4 procenta. Pokud by měli polovinu penze, za každých 180 odpracovaných kalendářních dní by si zvýšili procentní část o 1,5 procenta. Penzisté by navíc mohli získat smlouvu na dobu neurčitou. Nyní ji mohou uzavírat vždy maximálně na rok.

Ministr práce Nečas je přesvědčen o tom, že navrhované změny systému penzí jsou nutné a musela by je podniknout jakákoliv vláda. "Česká politická reprezentace nemůže strčit hlavu do písku," prohlásil. Stejně jako další obhájci vládní předlohy upozorňuje na to, že česká společnost stárne. S prodlužováním života roste počet lidí, kteří penzi pobírají. Navíc ji tak dostávají déle než v minulosti.

Opozice ale normu tvrdě kritizuje. Proti jsou i odbory a nesouhlas s novelou byl jedním z důvodů, proč v úterý uspořádaly stávku.