Sociální demokraté se nemohou dohodnout na tom, kdo zavinil, že už čtyři poslanci přešli do vládního tábora. A je to znát i při sobotním zasedání širšího vedení strany.

Špičky ČSSD obviňují předsedu vlády a ODS Mirka Topolánka a jeho poradce Marka Dalíka, ale krajské organizace ČSSD, které vybíraly kandidáty do voleb, dává vinu vedení strany a poslaneckého klubu.

Na adresu přeběhlíků padají ostrá slova. Agentura ČTK je zachytila už při příchodu účastníků uzavřeného zasedání Ústředního výkonného výboru strany.

Paroubek: Mravní zchátralost 

Předseda ČSSD Jiří Paroubek mluví o mravní zchátralosti, totéž říká někdejší ministr zdravotnictví, psychiatr Ivan David.

Odpovědnost je podle Paroubka na krajských stranických organizacích, odkud přeběhlíci jsou. Na zasedání prý bude hovořit od plic o stranické práci a nasazení lidí, proto prý ho ČSSD uzavřela médiím a prostory, kde se členové výboru pohybují, přísně střeží.

"Je to zrada," řekl ČTK člen výboru a někdejší dlouholetý poslanec Robert Kopecký. Přál by prý přeběhlíkům, aby jedno volební období zůstali mimo velkou politiku, aby poznali, že bez "partaje" neznamenají nic. Případy prý jsou spojeny s korupcí. Když nebudou vyšetřeny za této vlády, pak by se o tom měla zasadit příští vláda ČSSD. Osobně za přeběhlého poslance Miloše Melčáka, by měl podle něj nést odpovědnost zlínský volební lídr, místopředseda strany Zdeněk Škromach, ne celé stranické vedení nebo předseda Paroubek.

Škromach: Já nic, přišel jsem pozdě 

Škromach ale odpovědnost za Melčáka odmítl. Přišel prý na Zlínsko "hostovat", když už byla kandidátka hotová. Lídr má přitáhnout voliče. O sestavení kandidátek rozhodují stranické orgány. "Ti lidé individuálně selhali, a to nelze předvídat stejně jako sebevraždu," uvedl. Podotkl také, že Melčák, byl na Zlínsku volebním lídrem před ním.

Přeběhlík č. 4 - Čtěte další informace o odchodu poslance Wolfa

Místopředseda Milan Urban soudí, že je "něco shnilého" v české politické kultuře. Přeběhlictví je podle něj věcí osobní morálky poslanců, kteří zradili volební program své strany, politické kultury, kdy vládní koalice řeší nedostatek svých hlasů ve sněmovně, a korupce.

Rath: Opět o korupci 

Místopředseda poslaneckého klubu David Rath vidí za přeběhlíky Topolánka a jeho poradce Dalíka. Za situace, kdy se používají korupční, nátlakové, vyděračské a zastrašovací metody, se podle něj přeběhlictví nedá stoprocentně zabránit. Prevenci vidí v posílení většinových prvků volebního systému, které by vyloučily patové výsledky voleb nebo v uzákonění ztráty mandátu při odchodu z poslaneckého klubu.

Sociální demokracie přišla od voleb o čtyři poslance. Melčák a Michal Pohanka podpořili vznik koaliční pravicové vlády a byli za to vyloučení z klubu i ČSSD. Evžena Snítilého vyloučili sociální demokraté za to, že při prezidentské volbě zvedl ruku pro Václava Klause. Petr Wolf, který chce podpořit stavbu radarové základny USA v Česku, je čtvrtý a vystoupil nedávno z ČSSD sám.

 

Související