wolf_cssd__192x128_.jpgPetr Wolf (na snímku vpravo), už čtvrtý sociálnědemokratický poslanec, který od parlamentních voleb v červnu 2006 opustil sněmovní klub ČSSD, se vrátil ze zahraničí.

V rozhovoru pro Českou televizi se tak poprvé mohl přímo vyjádřit k tomu, proč oslabil opozici a pomohl vládě Mirka Topolánka znovu se dobrat většině například v otázce umístění amerického radaru v Brdech.

"Byl jsem hrozně překvapený tím, jak v televizi vystupoval předseda poslaneckého klubu Michal Hašek. To rozhodlo, že jsem opustil klub," uvedl na ruzyňském letišti, kde přistál v sobotu večer po návratu z USA.

Wolf: Zůstanu poslancem 

Wolf nehodlá složit mandát, ani vstoupit do jiné strany než sociální demokracie. "Nemáme vázaný mandát. Pokud chce pan Paroubek, abych složil mandát, musí změnit zákony. Když se mu to podaří, srazím paty a odejdu," prohlásil Wolf v ČT.

Od té doby, co opustil klub, se mezi ČSSD a především ODS strhla slovní přestřelka, kdo může za další oslabení sociální demokracie ve sněmovně. Zatímco například místopředseda vlády Alexandr Vondra (ODS) přičítal Wolfův krok chování špiček ČSSD a jejich nátlaku na poslance, představitelé ČSSD naznačovali korupční chování vládní koalice. Naposledy to zopakoval místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka při sobotním zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD.

Čtěte další informace o situaci v ČSSD

Také mezi špičkami ČSSD se velmi ostře diskutuje, čí je to vina, že k Melčákovi, Pohankovi a Snítilému přibyl další "přeběhlík". "Nejsem přeběhlík, nepůjdu do jiné strany," odmítl toto označení sám Wolf.

Proč odešel Wolf? 

Trvá na tom, že svůj krok učinil na základě vlastního rozhodnutí a za nesmysl označil zprávy, že je vydíratelný kvůli své minulosti a proto odešel z klubu poslanců ČSSD.

Wolfův krok přišel pro Jiřího Paroubka ve velmi nevhodnou dobu - v době, kdy se začala hroutit Topolánkova většina ve sněmovně a kdy vláda měla problém prosadit důležité body. Minulý týden však znovu nastartovala hlasovací mašinérii - také díky oslabené ČSSD a díky loajálnímu postoji rebelů v ODS kolem Vlastimila Tlustého.

Související