slovensko-romov___192x128_.jpgTéměř polovina Čechů považuje za nepříjemné sousedit s Romem. Česká republika tak společně s Itálií platí v aktuálním hodnocení Eurobarometru za nejvíce rasistické státy v Evropské unii.

Na otázku, zda by jim bylo nepříjemné mít Roma jako souseda, kladně odpovědělo 47 procent dotázaných v České republice, záporně devět procent, což je nejméně ze všech 27 zemí Evropské unie. V Itálii je to rovněž 47 procent kladných odpovědí, nicméně 14 procentům respondentů by Romové v sousedství nepříjemní nebyli.

 ZeměMít za souseda Roma by mi NEBYLO NEPŘÍJEMNÉ (v %)Mít za souseda Roma by mi BYLO NEPŘÍJEMNÉ (v %)

Podíl lidí majících mezi přáteli nebo známými Romy  

  Česká    republika 9  47   18
  Itálie  14  47  5
  Slovensko  17  38  37
  Irsko   24  40  6
  Francie  48  15  14
  Švédsko  52  14  9
  Polsko  58  12  7
   Průměr EU  36  24  14
   
  Zdroj: Eurobarometr

Stehlíková: Neznamená to, že jsme rasisti

Ministryně pro práva menšin Džamila Stehlíková výsledky průzkumu nepovažuje za relevantní a je přesvědčena o zavádějícím charakteru otázky. Podle ministryně je totiž rozdíl v tom, zda respondenti odpovídají na otázku, zda jim vadí mít souseda s tmavou barvou pleti, nebo na to, jestli jim vadí mít souseda, „který dělá nepořádek“. „Češi jsou hodně konzervativní a nemají rádi lidi, kteří jsou hluční a nápadní,“ vysvětluje Stehlíková.

Čechům vadí vnější projevy chování a ne ta podstata. Kdyby byl dotaz položen jinak, vyšla by úplně jiná čísla,“ tvrdí ministryně. Podle ní navíc intolerance Čechů vůči romským sousedům každoročně mírně klesá „Otázka výzkumu je navíc sama o sobě návodná a diskriminující,“ přisadila ministryně.

Čtěte také

Češi a Italové nejsou v unii sami, také dvěma pětinám obyvatel Irska by bylo nepříjemné, kdyby vedle nich bydleli členové nejsilnější etnické menšiny v evropské "sedmadvacítce", naopak necelé čtvrtině z nich by to nijak nevadilo (24 procent). V případě Slovenska 38 procent dotázaných uvedlo, že mít romské sousedy by jim bylo nepříjemné a 17 procent z nich by s tím žádný problém nemělo.

Tolerantní Poláci a Švédi 

Mezi země, kde více než polovina dotázaných odpověděla, že mít za sousedy Roma by pro ně žádnou nepříjemnost nepředstavovalo, patří Polsko (58 procent) a Švédsko (52 procent). Těsně pod touto hranicí je Francie se 48 procenty.

Z průzkumu také vyplývá, že nejvíce přátel a známých mezi Romy mají obyvatelé Bulharska, kde to uvedlo 47 procent respondentů. Více než dvě pětiny lidí (42 procent) se s Romy přátelí v Maďarsku a Rumunsku, na Slovensku je to 37 procent. V případě České republiky má mezi svými kamarády a známými také Romy necelá pětina dotázaných (18 procent). Vůbec nejméně je to na Maltě, kde na tuto otázku kladně odpověděla jen dvě procenta dotázaných.

Související