milan-volf-kladno__192x128_.jpg Verdikt Okresního soudu v Kladně obsahuje podle aktuálního verdiktu Nejvyššího soudu rozpory a je těžko přezkoumatelný. V Kladně musejí tedy případ znovu projednat.

Volf podle obžaloby mimo jiné bez souhlasu zastupitelstva poskytl dotaci 40 milionů korun zimnímu stadionu, který nebyl v majetku města. Údajně také bez řádné soutěže prosadil nákup luxusního Audi A8.

Soud bude znovu řešit i vinu bývalého jednatele Sportovních areálů města Kladno (SAMK) Václava Přibyla, jenž byl potrestán podmínkou za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Společnost SAMK založilo město a jejím prostřednictvím stadion peníze dostal.

Čtěte také

Nejvyšší soud zrušil rozsudek odvolacího Krajského soudu v Praze i Okresního soudu v Kladně na základě dovolání obou mužů a nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Zatímco Přibyl s Volfem zpochybňovali důkazy, žalobkyně naopak považovala uložené tresty za nepřiměřeně nízké.

Rozsudek je těžko přezkoumatelný

Podle trestního senátu NS s předsedkyní Blankou Roušalovou mají obě strany svůj díl pravdy a rozsudek kladenského soudu nemůže z mnoha důvodů obstát. "Rozsudek je těžko přezkoumatelný. Obsahuje značné rozpory, vlastní právní hodnocení je velmi kusé. Soud založil svůj výrok o vině na zjištěních, jež nemají oporu v provedených důkazech," uvedla Roušalová.

Okresní soud v Kladně musí nařídit nové jednání. Mluvčí soudu Ivo Poštolka ČTK řekl, že spis se ještě do Kladna nevrátil od Nejvyššího soudu.

Kauza exprimátora Kladna Milana Volfa v datech
22. března 2004 - Policie začala stíhat tehdejšího kladenského primátora Milana Volfa (ODS) pro zneužití pravomoci veřejného činitele; politik byl umístěn v policejní cele. Policisté Volfa podezírali z toho, že z městské pokladny protiprávně zajistil přes 40 milionů korun pro místní hokejový klub a bez výběrového řízení zakoupil služební vůz Audi. Za podivné dotování kladenského hokeje byl v listopadu 2003 obviněn i bývalý kladenský místostarosta a bývalý jednatel městské společnosti Sportovní areály města Kladna (SAMK) Václav Přibyl.
24. března 2004 - Okresní soud v Kladně poslal Volfa do vazby.
7. dubna 2004 - Volf odstoupil z primátorské funkce. Bývalý šéf největšího středočeského města zároveň rezignoval na post městského radního a místopředsedy Regionálního sdružení ODS středních Čech; ponechal si jen mandát kladenského zastupitele.

- Středočeský krajský soud propustil Volfa z vazby.
10. září 2004 - Volf rezignoval i na funkci městského zastupitele.
10. října 2005 - Okresní státní zastupitelství v Kladně obžalovalo Volfa ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Zároveň obžalovalo Přibyla z porušení povinností při správě majetku a jmění a účetnictví o stavu hospodaření. Dle obžaloby Volf s Přibylem roku 2000 uzavřeli nájemní smlouvu mezi společností SAMK a hokejovým klubem HC Kladno bez souhlasu městské rady. Přibyl údajně účelově vykazoval platby z reklam, které ve skutečnosti sloužily k úhradě provozních nákladů hokejového klubu. Městu tak dle obžaloby vznikla škoda téměř 41 milionů korun. Volf byl navíc obviněn z toho, že roku 2003 bez souhlasu městské rady rozhodl bez výběrového řízení o koupi služebního vozu Audi, a způsobil tak městu škodu zhruba tři miliony korun.
19. ledna 2006 - Začalo hlavní líčení Volfem a Přibylem.
13. února 2006 - Právo uvedlo, že kontrolní výbor zastupitelstva odhalil v hospodaření fondu bývalého primátora Kladna Volfa pochybení za statisíce korun. Volf stál v čele Kladna od listopadu 2002 do dubna 2004. Za tu dobu bylo dle dílčí zprávy z fondu rozdáno na podporu menších projektů skoro šest milionů korun. Až čtvrtina byla poskytnuta v rozporu s platnými zásadami komise fondu.
14. března 2006 - Zastupitel Jiří Landa (ČSSD) podal na Okresní státní zastupitelství v Kladně trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli pochybnému rozdělování peněz z takzvaného Fondu primátora v letech 2002 až 2004.
4. dubna 2006 - Okresní soud v Kladně odsoudil Volfa k podmíněnému trestu v délce 15 měsíců s odkladem na 1,5 roku. Přibylovi uložil podmíněný trest na jeden rok s odkladem na 1,5 roku. Oba obžalovaní se odvolali.
8. září 2006 - Středočeský krajský soud zrušil rozsudek kladenského soudu a případ vrátil k novému projednání. Odvolací soud ale zároveň naznačil, že okresní soud u části jednání správně uznal obžalované vinnými.
28. listopadu 2006 - Okresní soud v Kladně potvrdil Volfovi původní trest, Přibylovi vyměřil podmíněný roční trest vězení se stejně dlouhou zkušební dobou.
23. února 2007 - Tresty potvrdil Krajský soud v Praze.
2. července 2008 - Nejvyšší soud (NS) vrátil kauzu na začátek. Verdikt Okresního soudu v Kladně obsahuje podle NS rozpory a je těžko přezkoumatelný. V Kladně musejí případ znovu projednat

 

 
.

 

Související