bem_everest_192x128.jpgHospodářské noviny upozornily na dřívější výrok Pavla Béma, podle kterého část primátorova himalájského dobrodružství zaplatili sponzoři ze Slovenska. "Žádné firmy nesponzorovaly jakoukoliv moji horolezeckou výpravu. Jediným sponzorem jsem já sám," reagoval na středeční článek Bém.

Jenže ještě před rokem tvrdil zcela něco jiného. "Platil jsem si 200 tisíc korun. Samozřejmě, část našich nákladů byla hrazena sponzorsky. Do takových expedic sponzorsky vstupují různí výrobci outdoorového vybavení," řekl tehdy časopisu Reflex.

V čerstvém prohlášení ale primátor uvádí, že slovenští sponzoři financovali pouze účast slovenského horolezce.

Více čtěte zde

Podle Hospodářských novin primátor v majetkovém přiznání za loňský rok neuvedl žádné položky, které by s horolezeckou výpravou souvisely. Zveřejnil pouze jiné výdělky, například za lékařskou praxi nebo pedagogickou činnost.

Majetkové přiznání ukládá politikům zákon

Nový zákon o střetu zájmů zavedl majetková přiznání i pro komunální politiky a vedoucí zaměstnance radnic. Funkcionáři museli nejpozději do konce června podávat majetková přiznání za předcházející rok. Museli uvést například informace o svém podnikání, dluzích, koupi cenných papírů a nemovitostí.

Čtěte také

Nahlédnout do registru majetkových přiznání pražských politiků mohou lidé zatím pouze na základě písemné žádosti, kterou podepíše ředitel magistrátu nebo jeho zástupce. "Elektronický systém má bohužel ještě nějaké mouchy," řekl ČTK Jiří Mazáč z kanceláře ředitele magistrátu.

Bém byl v Himálaji s horolezeckou expedicí loni, na vrchol Everestu vystoupil v polovině května. Za dvouměsíční volno si primátor vysloužil kritiku některých politiků. Výpravu doprovázelo několik šerpů, z nichž jeden později zemřel na hoře K2. Šerpovi jménem Nima věnoval Bém knihu o expedici, kterou sepsal s Rudolfem Švaříčkem.