On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:45
9:45

Na přílet americké ministryně se připravili aktivisté z hnutí Greenpeace. Hrstka demonstrantů obsadila pražskou Letnou a pod kyvadlem vyvěsila transparent v podobě obřího terče. Aktivisté tím chtěli naznačit, že umístění amerického protiraketového systému v Česku dělá z regionu potenciální cíl teroristického útoku.

"Policie demonstranty asi po půl desáté rozehnala," řekl iHNed.cz očitý svědek akce. Nad Letnou ještě v těchto chvílích monitoruje situaci policejní vrtulník.

09:47
9:47

Několik dalších příznivců hnutí stálo na druhé straně Vltavy před právnickou fakultou s anglickými nápisy Don‘t make us a target (Nedělejte z nás terč).

10:10
10:07
Letoun s americkou ministryní Condoleezzou Riceovou právě přistává na starém ruzyňském letišti v Praze.
10:11
10:13
Přistání bylo bezproblémové. Riceová za doprovodu četného diplomatického týmu vystupuje z vládního speciálu. Zamířit by teď měla do Kramářovy vily.
10:29
10:15
V Kramářově vile by se měla Riceová setkat s premiérem Mirkem Topolánkem. Pak zamíří do Černínského paláce, kde se setká se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem. Tam by také měla být podepsána smlouva o radaru.
11:08
10:26

Riceová dostala kytici květin, společně s doprovodem pak v koloně automobilů odjela směrem do centra města. Příjezd americké diplomatky střežili na letišti policisté se psy i ostřelovači. Policie ale slibuje, že bezpečnostní opatření spojená s pobytem Riceové v českém hlavním městě nebudou příliš výrazná a například doprava bude omezována jen bezprostředně při jejích přesunech.

11:29
11:02
Ve 12:30 se má Riceová setkat s premiéreme Mirkem Topolánkem. Do té doby bude probíhat soukromý program, který nikdo nechtěl blíže specifikovat. Riceová zřejmě posvačí a odpočine si po dlouhém letu.
12:04
12:04

Na úterní demonstraci iniciativy Ne základnám podle informací HN vystoupí písničkář Jiří Hurych s písní Kuš pane Bush, ke které složil další silně vulgární sloky, věnované Condoleezze Riceové.

Hurych bude zpívat na Václavském náměstí,: "Není to písnička pro Riceovou, ale pro Čechy a pro tu českou povahu. Zpívám jí Čechům," vysvětluje písničkář. Od plánu zazpívat před ambasádou upustil, americká ministryně by mu nerozuměla a o překladu do angličtiny neuvažoval. Hurych není členem žádné z organizací, které odmítají radar a odmítá, že by psal na objednávku: "Jsem nezávislý muzikant a ty sloky jsem dopsal po tom, co jsem se dočetl v novinách, to jde potom samo," uvedl Hurych.

 

12:31
12:31

Krátce před půl jednou dorazil černý jeep americké delegace do Kramářovy vily. Zde, v premiérově rezidenci se Riceová setká s předsedou vlády Mirkem Topolánkem.

 

12:45
12:45

Podle informací HN Riceová do Černínského paláce dorazí před půl druhou. Zde za účasti Karla Schwarzenberga podepíše česko-americkou dohodu. Již nyní se na vyklizeném prostranství za Hradčany kupí davy novinářů, kteří z bezpečnostních důvodů musejí před budovou ministerstva zahraničí čekat už od dvanácté hodiny.  

13:12
13:12

Zatímco Praha žije návštěvou americké delegace, v Trokavci, jedné z brdeckých obcí, kde má být základna zřízena, je podle informací České televize naprostý klid. Řada obyvatel Trokavce se ale chystá do hlavního města na večerní demonstrace.

13:16
13:16
Topolánek na tiskové konferenci připodobnil smlouvu o radaru k Marshallově řešení poválečného hospodářského uspořádání Evropy. „Nepřijali jsme Marshallalův plán a takovou chybu si nemůžeme podruhé dovolit,“ řekl premiér.

Premiér zdůraznil, že podpis česko-americké smlouvy plní závazky vůči partnerům v NATO.

Riceová byla se setkáním spokojená: „Děkuji vám, že jste přítelem Spojených států,“ řekla Topolánkovi před novináři.

13:36
13:36
Ministryně právě dorazila do Černínského paláce, kde na ni čeká Karel Schwanzenberg a smlouva o radaru.
13:50
13:50
Pracovníci ministerstva zahraniční naposledy rovnají české a americké vlaky pro záběry tšelevizních kamer. K podpisu hlavní smlouvy umožňující vznik radaru amerického protiraketového deštníku na českém území je všechno připraveno.
14:38
14:38

Do Černínského paláce dorazili také ministryně obrany a interpretka svého času populární písně „Dobrý den, radare“ Vlasta Parkanová spolu s šéfem legislativní rady vlády Cyrilem Svobodou. Na místě je také ministr životního prostředí Martin Bursík a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. U podpisu nebude chybět ani místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

14:46
14:46

Zatímco se členové vlády scházeli v prostorách ministerstva zahraničí, v Lidovém domě se odbyla přednáška generála Jevgenije Bužinskije, který má na ruském ministerstvu obrany na starosti jednání o vybudování americké protiraketové základny ve střední Evropě.

Generál podle ČTK uvedl, že Rusko nechce zastrašovat. "Jsme samozřejmě rozumní lidé, nemáme v plánu nikoho bombardovat," řekl v rámci svého vystoupení v pražském sídle ČSSD.

14:53
14:53
Podepsáno. Schwarzenberg a Riceová odložili pera a podávají si ruce. V sále se ozval krátký potlesk. K tomu, aby dohoda začala platit, ji musí ještě schválit český parlament a podepsat prezident.
15:02
15:02

Ministr Schwarzenberg komentoval podpis smlouvy poděkováním diplomatům, kteří se o vytvoření smlouvy zasloužili. Řekl, že smlouva je nejen „součást konzistentní politiky českého státu“, ale také že zajišťuje „bezpečnost celého severoatlantického prostoru“.

Je pro mne čest a radost podepsati tuto smlouvu se spojenými státy,“ řekl novinářům.

15:05
15:05

K poděkování se připojila také Riceová. Pochválila vzájemnou spolupráci a znovu připomněla, že čerstvě podepsaná smlouva je důležitým dokumentem pro celé NATO.

Vyzdvihla také význam druhé z podepsaných dohod- smlouvy o spolupráci ve vědě a výzkumu.

15:39
15:39
Na Riceovou před budouvou ministerstva čeká asi desítka příznivců zřízení radarové základny USA v České republice. Vyzbrojili se americkými vlaječkami a transparenty s nápisy "Koupím chalupu v Brdech. Zn.: Radar vítán".
16:13
16:13

Podpis smlouvy chtěli politikům znepříjemnit antiradaroví aktivisté. Při odjezdu Riceové z Hradčan na ni mávali vstyčenými prostředničky a po českém ministrovi zahraničí hodili rajče. Podle ČTK střelec zasáhla buď ministra, nebo někoho z jeho ochranky.

Mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová později uvedla, že rajče se nerozmáčklo, o čemž údajně Schwarzenberg později vtipkoval. "Ta rajčata už jsou dneska tak geneticky upravená, že se ani nerozbijí, když je někdo hodí," řekl prý ministr.

Všemu kromě policistů přihlížela také skupinka stoupenců radaru v čele s Milanem Paumerem, který se spolu s Ctiradem a Josefem Mašínem prostřílel v roce 1953 do západního Německa. Akci nechápavě pozorovali turisté, kterých v tu chvíli bylo před Černínským palácem asi nejvíc.

16:30
16:30

S Riceovou se chtěl osobně setkat také předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). To se mu ale nepodařilo. Chtěl ji vysvětlit, proč podstatná část dolní komory a většina veřejnosti umístění amerického radaru v České republice odmítá. "Setkání s ministryní zahraničních věcí USA Condoleezzou Riceovou se bohužel neuskutečnilo, neboť americká strana můj návrh neakceptovala," sdělil Vlček ČTK.

16:36
16:36
S kritikou podpisu smlouvy přispěchali komunisté. „Dnešní den je dnem národní hanby,“ uvedl odpoledne šéf komunistů Vojtěch Filip v prohlášení, které má redakce iHNed.cz k dispozici. Podle něj je podepsání dohody „nejhrubším zásahem do státní suverenity České republiky od roku 1990.“

Je zároveň i štěpícím klínem do integrující se Evropy,“ dodal Filip.
17:20
17:20

Podle Riceové by čeští občané by měli mít do konce roku možnost cestovat do Spojených států bez víz.

"Prezident USA je velkým zastáncem. Věří, že naši spojenci by měli mít možnost cestovat bez víz a sám vyhledával změny v legislativě. Česká republika je v popředí našeho bezvízového programu, tak doufáme, že to dobře dopadne do konce roku," řekla v rozhovoru pro Českou televizi Riceová.

17:50
17:50

Condoleezza Riceová se při své návštěvě Prahy po podpisu smlouvy zastavila také v budově Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), kde podle velvyslanectví USA poskytla rozhlasové stanici rozhovor.

Američtí politici sídlo rádia navštěvují tradičně, protože jeho provoz financují, a podporují vysílání do zemí jako Irák, Írán či Afghánistán.

18:25
18:25

Ministryně zahraničí Riceová se v pražské rezidenci amerického velvyslance setkala s některými zákonodárci. Jeden z nich, sociální demokrat Miroslav Svoboda, ČTK řekl, že kromě KSČM byli na setkání zástupci všech ostatních parlamentních stran. Svoboda dal již dříve najevo, že nemá k radaru tak odmítavé stanovisko jako špičky ČSSD a většina členů této opoziční strany.

Setkání desítek zákonodárců s ministryní popsal Svoboda jako společenskou událost, při níž se Riceová nepokoušela nikoho přesvědčovat. Uvedl, že sociálnědemokratických poslanců tam bylo několik. "Paní ministryně zcela obecně jakoby do pléna poděkovala za dosavadní spolupráci. Za to, že se dneska završila určitá etapa, a vyjádřila přesvědčení, že se to (smlouva o umístění radaru) podaří schválit v parlamentu," řekl. Pak podle něj hosty obešla, pozdravila se s nimi a "s každým prohodila nějaké slovíčko".

18:45
18:45

Zvýšená bezpečnostní opatření, která doprovázejí návštěvu americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové v Praze, doposud nijak výrazně nenarušila život obyvatel hlavního města. ČTK to řekl ředitel Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Lubomír Kvíčala. Dodal, že návštěva je z bezpečnostního hlediska bezproblémová. Poklidný průběh narušil pouze incident před Černínským palácem, kde skupinka demonstrantů zasáhla českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (za SZ) rajčetem a Riceovou urážela hanlivými posunky.

"Neděláme problémy ani Pražanům a návštěvníkům Prahy, protože neuzavíráme žádné ulice ani objekty. Doufáme, že to tak zůstane po celý den návštěvy paní ministryně," uvedl již dopoledne Kvíčala. V podvečer potvrdil, že návštěva pokračuje v pořádku a podle plánu.

19:15
19:15

Stovky lidí se v podvečer sešly na Václavském náměstí v Praze při protestu proti smlouvě o umístění radaru protiraketové obrany USA v ČR. Aktéři shromáždění vyzývali vládu k demisi, premiéra Mirka Topolánka nazývali lhářem, nešetřili ani americkou ministryni. Tvrdili, že v její osobě přijel do Prahy válečný zločinec.

Řečníci kritizovali, že se americká ministryně s odpůrci základny odmítla sejít, konkrétně s předsedou sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD). Proto se rozhodli předat jí dopis s protestem proti radaru a vypravili se za ní před 19:00 na Hradčanské náměstí. Trasa pochodu vede přes Můstek, Národní třídu, Malostranskou a Hrad.