Stavba tunelu Blanka na pražské LetnéHned tři velké stavební projekty mohou být v budoucnosti soustředěny na pražské Letné. Kdyby záleželo jen na obyvatelích této čtvrti, nevznikl by ani jeden. Více než dvě třetiny místních lidí nesouhlasí se stavbou Národní knihovny, Národního fotbalového stadionu ani oceanária na místě bývalého Stalinova pomníku.

Vyplývá to z ankety radnice Prahy 7, která by podle starosty Marka Ječménka (ODS) měla ovlivnit budoucí podobu pláně a Letenských sadů.

"Převažující názory občanů chci po vyhlášení ideové urbanistické soutěže prosazovat jako hodnotící člen komise," řekl Ječmének, který zasedá v komisi pro urbanistické řešení prostoru Letenské pláně a Letenských sadů. Sbor bude vyhodnocovat návrhy, které vzejdou z ideové soutěže na budoucí urbanistické řešení prostoru.

Téma Letná

Studii vypíše útvar rozvoje hlavního města (ÚRM), podle Vokuše se ale čeká na dořešení situace okolo Národní knihovny. Zda část pláně může být zastavěna, se proto rozhodne až ve chvíli, kdy bude jasný osud projektu Národní knihovny.

Na Letné už se staví Blanka

Více než polovina místních občanů by nejraději volnou plochu uprostřed Prahy zatravnila, zalesnila a vytvořila by další místa k odpočinku. V anketě odpovídalo více než šest stovek respondentů. Na Letné nechce žádnou stavbu 69 procent z nich, třetina lidí by ale povolila stavbu určenou pro kulturní účely.

Pokud by občané museli nějakou stavbu zvolit, vybrali by přirozenou protihlukovou bariéru mezi ulicí Milady Horákové a Letenskou plání. Nejméně se jim pak líbí myšlenka výstavby Národního fotbalového stadionu a oceanária.

Současnou podobu Letenské pláně výrazně ovlivňuje budování tunelu Blanka, nímž povede severozápadní část vnitřního automobilového okruhu. Až bude v roce 2011 dokončen, má být nejdelším městským tunelem v Evropě. Stavbu za osmadvacet miliard financuje město.