Nominace se nedočkal Doktor ani Andreas

Očekávané divoké karty se totiž nedočkal dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty 1996 Martin Doktor, který se pokoušel dostat do Pekingu na deblkánoi spolu s Jiřím Hellerem.

Podle očekávání bylo také potvrzeno vyřazení devatenáctiletého lukostřelce Milana Andrease z nominace, protože měl pozitivní dopingový test na marihuanu. "Sportovec se přiznal," řekl šéf olympijské mise František Dvořák.

Předseda ČOV Jirásek mladého lukostřelce litoval. "Je to trošičku osobní neštěstí závodníka a přišlo mi to lidsky líto. Osobně to nemohu pokládat za kriminální přečin, ale na druhou stranu taková jsou pravidla. Olympijský výbor žádá, aby sportovci šli příkladem po všech stránkách," řekl.

Trochu si oddychl, že byl případ odhalen již před nominací. "Větší aféra by to byla, kdyby se na to přišlo až na olympiádě," dodal Jirásek. Češi ale dva lukostřelce v Pekingu budou mít. Místo nominovaného Andrease pojede do dějiště her Tomáš Bulíř. 

Na divokou kartu čeká tenista Vaněk, na limity atleti a plavci 

Přibýt mohou ještě atleti a plavci, kteří splní limit do 22. července. V tom případě budou automaticky nominováni. Výprava bude mít minimálně 232 lidí, neboť se sportovci jede 102 trenérů, lékařů, fyzioterapeutů, masérů a funkcionářů. Ve hře je ještě divoká karta pro tenistu Jiřího Vaňka, který by podle aktuálních neoficiálních informací Mezinárodní tenisové federace měl na olympiádu odjet. Ve výpravě budou také tři náhradníci - moderní pětibojař Michal Michalík a veslaři Jakub Friedberger a Tomáš Karas.

"Nevím, jestli budeme výpravu doplňovat o dva tři sportovce. Byl bych rád, kdyby další přibyli, protože čím více našich sportovců se na olympijských hrách představí, tím větší reklama pro Českou republiku to je," uvedl Jirásek.

Závěrečný schvalovací proces byl podle očekávání rychlý a bezproblémový. "Základ byl v tom, že jsme přijali jasné zásady pro nominaci již na minulém plenárním zasedání olympijského výboru a teď se to jen naplnilo, porovnala se kritéria a zjistilo se, zda je sportovci splnili nebo ne. Prakticky nebyl žádný spor," uvedl Jirásek.

Jednotlivé svazy a federace měly pouze trochu odlišný názor na složení doprovodných týmů. Podle Jiráska jsou zvyklé posílat na vrcholné akce svých disciplín často početnější podpůrnou skupinu osob. "To ale olympijský reglement nedovoluje. Doprovod je tak oproti tomu, jak to nyní chodí, méně početný. Všichni jsou ale nakonec spokojeni," řekl Jirásek. I tak pocestuje do Pekingu zhruba o dvacet lidí z doprovodu více než před čtyřmi roky do Atén.  

Čtěte také:

V Pekingu bude nejvíce atletů, kritéria jich dosud splnilo sedmadvacet. Týmu vévodí obhájce zlata v desetiboji Roman Šebrle a medailová naděje oštěpařka Barbora Špotáková. Třináct je sportovních střelců, nechybí medailistky z Atén Kateřina Emmons a Lenka Marušková. O cenné kovy budou bojovat také veslaři, kterých je čtrnáct a na stupně vítězů myslí Ondřej Synek a Miroslava Knapková, stříbro z Atén bude obhajovat párová čtyřka.

Jediným kolektivním družstvem budou basketbalistky

V týmu basketbalistek je dvanáct hráček, stejně je i plavců, tenisté mají v týmu deset hráčů včetně špiček Tomáše Berdycha, Radka Štěpánka a Nicole Vaidišové. Pět vodních slalomářů obsadí čtyři lode, pojede také dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová a bronzoví medailisté z Atén deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek. Šest je dráhových cyklistů.

olympiada-peking-2008-logo-192.jpg

Tři pojedou do Pekingu triatlonisté a moderní pětibojaři, mezi kterými může na cenný kov myslet David Svoboda, čtyři jsou jachtaři se stříbrnou ženou z Atén Lenkou Šmídovou. Dva budou badmintonisté, kteří se na olympiádu dostali po 16 letech, stejné zastoupení mají také silniční cyklisté, závodníci na horských kolech či judisté s nadějí Jaromírem Ježkem.

V lukostřelběse v Pekingu kvůli Andreasově vyřazení z nominace představí jen Barbora Horáčková. Jednoho zástupce bude mít na OH také zápas, skoky na trampolíně, vzpírání a jezdectví.

 

Nominace českých sportovců:

Atletika:

Limit A: Lucie Škrobáková (100 m př.), Petr Svoboda, Stanislav Sajdok (oba 110 m př.), Zuzana Hejnová (400 m př.), Iva Straková, Romana Dubnová, Jaroslav Bába, Tomáš Janků (všichni výška), Zuzana Schindlerová (20 km chůze), Roman Bílek (50 km chůze), Štěpán Janáček (tyč), Věra Cechlová (disk), Barbora Špotáková, Jarmila Klimešová (obě oštěp), Denisa Ščerbová (sedmiboj), Roman Šebrle (desetiboj), limit B: Lukáš Milo (100 m), Jiří Vojtík (200 m), Rudolf Götz (400 m), Jakub Holuša (800 m), Jan Kudlička, Kateřina Baďurová (oba tyč), Martina Šestáková (trojskok), Petr Stehlík (koule), Jan Marcell (disk), Vítězslav Veselý (oštěp), Lenka Ledvinová, Lukáš Melich (oba kladivo).

Badminton:

Kristína Ludíková, Petr Koukal

Basketbal:

Družstvo žen (Kateřina Elhotová, Michala Hartigová, Romana Hejdová, Petra Kulichová, Hana Machová, Markéta Mokrošová, Miloslava Svobodová, Edita Šujanová, Michaela Uhrová, Ivana Večeřová, Jana Veselá, Eva Vítečková).

Silniční cyklistika:

Roman Kreuziger, Petr Benčík

Dráhová cyklistika:

Lada Kozlíková, Adam Ptáčník, Denis Špička, Tomáš Bábek, Alois Kaňkovský, Milan Kadlec.

Horská kola:

Jaroslav Kulhavý, Tereza Huříková

BMX:

Jana Horáková, Michal Prokop

Jachting

Martin Trčka (Laser), Michal Maier (Finn), Lenka Šmídová, Lenka Mrzílková (470)

Jezdectví:

Jaroslav Hatla s koněm Karla.

Judo:

Jaromír Ježek (do 73 kg)

Pavel Petřikov (do 60 kg)

Rychlostní kanoistika:

Michala Mrůzková, Jana Blahová (K2)

Vodní slalom

Vavřinec Hradílek (K1), Stanislav Ježek (C1), Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (C2), Štěpánka Hilgertová (K1)

Lukostřelba:

Barbora Horáčková, Tomáš Bulíř 

Moderní pětiboj:

Lucie Grolichová, David Svoboda, Libor Capalini, Michal Michalík (náhradník)

Plavání:

Petra Klosová, Květoslav Svoboda, Jiří Jedlička, Jana Klusáčková-Myšková, Martin Verner, Sandra Kazíková, Michal Rubáček, Tomáš Fučík.

Dálkové plavání:

Jana Pechanová, Rostislav Vítek

Synchronizované plavání:

Soňa Bernardová, Alžběta Dufková

Skoky na trampolíně:

Lenka Honzáková

Sportovní gymnastika:

Kristýna Pálešová, Martin Konečný

Sportovní střelba:

Václav Haman (libovolná malorážka 3x40 ran, vzduchová puška), Tomáš Jeřábek (libovolná malorážka 60 ran vleže, 3x40 ran), Miroslav Varga (libovolná malorážka 60 ran vleže), Martin Tenk (libovolná pistole), Martin Strnad a Martin Podhráský (oba rychlopalná pistole), Jan Sychra (skeet), David Kostelecký (trap), Kateřina Emmons (vzduchová puška, sportovní malorážka 3x20 ran), Pavla Kalná (vzduchová puška), Adéla Sýkorová (sportovní malorážka 3x20 ran), Lenka Marušková a Michaela Musilová (obě vzduchová pistole, sportovní pistole).

Stolní tenis:

Petr Korbel, Dana Hadačová

Tenis:

Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Ivo Minář, Nicole Vaidišová, Pavel Vízner, Martin Damm, Iveta Benešová, Lucie Šafářová, Klára Zakopalová, Petra Kvitová.

Triatlon:

Filip Ospalý, Lenka Radová-Zemanová, Vendula Frintová.

Veslování:

Ondřej Synek (skif); Miroslava Knapková (skif); Jitka Antošová, Gabriela Vařeková (dvojskif); David Jirka, Jakub Hanák, Milan Doleček, Petr Vitásek (párová čtyřka); Karel Neffe, Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth (čtyřka bez kormidelníka); Václav Chalupa, Jakub Makovička (dvojka bez kormidelníka); Tomáš Karas, Jakub Friedberger (náhradníci).

Vzpírání:

Libor Wälzer (do 105 kg)

Zápas:

Marek Švec (do 96 kg, řeckořímský styl).