Mach podal koncem května trestní oznámení kvůli případu, ve kterém byl stíhaný za mnohamilionový úvěrový podvod z počátku 90. let. Zároveň požádal o prošetření údajného neoprávněného zásahu Československé obchodní banky (ČSOB) do uzavřené úvěrové smlouvy, která byla jedním z důkazů obžaloby. Pražský vrchní soud Macha letos v dubnu obžaloby z podvodu definitivně zprostil. Uvedl to server Euro online.

ČSOB zfalšovala uzavřenou smlouvu 

fotbal-sparta-mach

"Banka podle všeho de facto zfalšovala úvěrovou smlouvu uzavřenou s Machem 15. listopadu 1991. Obžaloba pak touto smlouvou operovala během soudního procesu proti Machovi," uvedl server. Podle serveru z prvoinstančního rozsudku pražského městského soudu z loňského října vyplývá, že banka se smlouvou manipulovala.

"Podle verze smlouvy, kterou banka předložila soudu, zajistil Mach úvěr 50 milionů korun zástavou technologie čerpací stanice v Uhříněvsi a hodnotou vydraženého užívacího práva k pronájmu budovy v Praze na Národní třídě. Nakonec se ale prokázalo, že Mach se k ničemu takovému nezavázal a že tyto skutečnosti byly do smlouvy zaneseny dodatečně bez Machova vědomí," napsalo Euro s tím, že ČSOB to odmítá.

Čtěte také:

Na rozpory ve smlouvě upozorňoval Machův obhájce Václav Mrzena již při hlavním líčení. Tehdy řekl, že dokument se například zmiňuje o události, která se stala až po jeho sepsání. Další listiny se podle něho ztratily. "Možná náhoda, možná ne," řekl tehdy advokát.

Mach byl kvůli údajným podvodům obžalován před deseti lety 

Odvolací soud se případem letos zabýval již počtvrté, všechny tři předchozí osvobozující verdikty vždy zrušil v neveřejném zasedání. První zprošťující verdikt v kauze městský soud vynesl již v říjnu 2004. Kvůli údajnému podvodu na bance byl Mach obviněn v červenci 1998, první obžalobu soudy vrátily k doplnění. Podnikateli, který byl již dříve ve vězení za krácení daní, hrozilo v případě uznání viny pět až 12 let za mřížemi.

Mach dostal v roce 1991 od ČSOB pro firmu Mach s.r.o. tři úvěry v celkové výši přes 160 milionů korun. Za peníze chtěl podle obžaloby koupit a provozovat autobusy a vydražit právo na uzavření nájemní smlouvy k objektu na Národní třídě v Praze. Úvěry měl podle spisu splácet z výnosů této činnosti.

Podle policie a žalobců ale úvěry nesplatil a svou společnost i se závazky převedl na jinou osobu. Nový majitel však o několik let později zemřel, účetnictví firmy se ztratilo a zůstaly jen stamilionové dluhy. Podle soudů se ale nepodařilo prokázat, že by Mach při sjednávání úvěrů jednal s úmyslem je v budoucnu nesplácet, a dopustit se tak trestného činu podvodu, popřípadě poškozování věřitele.

Soud dal Machovi za pravdu, že dluh už nepatři jemu  

Obžaloba vinila Macha i z toho, že použil část peněz v rozporu s účelem úvěru, například pro potřeby svých dalších společností. Zhruba 35 milionů korun si prý nechal a nakonec firmu bez souhlasu banky prodal společnosti Setrax Viléma Kubáčka. To se podle odvolacího senátu nepotvrdilo, banka prý o převodech obchodních podílů věděla. Podle Macha tato firma převzala v lednu 1993 i dluh za autobusy. Podle vrchního soudu se skutečně prokázalo, že Kubáček o dluzích věděl a jejich existenci u banky nikdy nezpochybnil.

ČSOB později uspěla se žalobami proti Kubáčkově firmě Eurobus, na níž vysoudila zhruba 260 milionů korun. Civilní soudy tak daly Machovi podle něj za pravdu v tom, že dluh už nebyl jeho.

Mach má problémy s policií od konce 90. let. Bývalý nejvyšší funkcionář Sparty byl poprvé zatčen v lednu 1998 a kvůli koupi luxusního vozu BMW v Německu obviněn z celního úniku a pojišťovacího podvodu. Nakonec byl odsouzen jen za krácení daní a cla k pěti letům vězení a pokutě 300.000 korun. Z věznice byl po odpykání poloviny trestu podmínečně propuštěn. Podle Eura chce Mach v této kauze usilovat o obnovu procesu.

Před soudem se podnikatel ocitl i kvůli údajné urážce senátu, který Macha odsoudil. Za útok na státní orgán dostal pokutu 400.000 korun; odvolací soud verdikt zrušil.