Týrání Ondřeje a Jakuba z kuřimské kauzy psychicky poznamenalo. Brněnskému krajskému soudu to ve čtvrtek v procesu s jejich trýzniteli řekla pracovnice krizového centra pro děti Klokánek Lenka Malhotská. Již rok se v tomto brněnském zařízení o chlapce stará.

Hoši neměli vžity základní hygienické návyky, postihovaly je záchvaty vzteku a zuřivosti. U obou lze prý od května 2007, kdy jsou v Klokánku, pozorovat zlepšení.

Chlapci neznají základní česká slova

Výslech Malhotské ukázal, že chlapci byli značně zanedbaní. Ondřej se coby osmiletý neuměl obléct, tričko si dával naopak. "Nevěděli nic o úklidu, ani čistotě těla," uvedla vychovatelka. Chlapci nebyli schopni zvládat běžné věci jako jejich vrstevníci.

Ondřej neznal základní názvy jídel. Nevěděl, co je to buchta. Neznal dokonce běžně užívaná slova. Na význam některých se musí ptát při rozhovorech s lidmi z nejbližšího okolí dodnes.

Čtěte také

Problémem hochů je nahromaděná agresivita. "Ani jeden z nich to nemá pod kontrolou," uvedla Malhotská. Ondřej běžně vyjadřoval nesouhlas prskáním, křičením a válením po zemi.

Vychovatelka se podivuje i zvláštní zálibě hochů v časté hře na psy. Jsou prý nejraději, když mohou jako psi dostávat pokyny, které pak plní. Zatímco matka hochů Klára uvedla, že tuto hru na zvířátka mají prostě její děti od mala rády, Malhotské se to příliš nepozdává. "To moje děti takové hry nehrály," zdůraznila.

V procesu již vypovídala v uplynulých dnech i psycholožka. Soudu řekla, že hoši se s prožitými útrapami budou vyrovnávat celý život. Podle obžaloby je jejich matka spolu s dalšími pěti pachateli bila, řezala ostrými předměty, pálila cigaretou, topila ve vodě a zavírala do klecí. Cílem bylo hochy psychicky změnit a udělat z nich osoby poslušné všech pokynů.

Podle některých úvah souvisí týrání s náboženskou sektou vytvořenou Josefem Škrlou. Obžalovaným hrozí až 12 let vězení.

Související