0625RECKO_POZAR_PRIRODA_4_820__192x128_.jpgKvůli nebezpečným požárům totiž zakázaly místní úřady přepravu mezi jižní a severní částí ostrova. Všichni turisté tak zatím musí setrvávat na ostrově. 

Další požár zuří na pevnině u řecké metropole Atén. Na pomoc řeckým hasičům vyslaly své letouny Francie, Itálie a Kypr.

Ohně sice přímo neohrožují turistické zóny na Rhodu, kam směřuje ročně nespočet zahraničních návštěvníků, ale zákaz přepravy mezi jihem a severem ostrova se dotkl i českých turistů společnosti CK Fischer. Její klienti z jižní části ostrova zatím nemohou odcestovat, zatímco ti, kteří v pátek na Rhodos přiletěli, museli zůstat poblíže letiště.

Čtěte více:

"Obydlené zóny nejsou ohroženy, ale jsme znepokojeni předpovědí silného větru," uvedl podle agentury AP mluvčí hasičů, jimž na ostrově pomáhá v boji proti živlu zejména ve střední a jižní části ostrova stovka vojáků. Přesto se oheň v pátek přiblížil na pouhých 50 metrů k obci Laerma. Hasičům se zde k večeru podařilo dostat živel pod kontrolu.

Již ve čtvrtek poslaly Řecku na pomoc po dvou letounech typu Canadair Francie a Itálie. V pátek poskytl jeden vrtulník také Kypr.

 

Nalezený viník, evakuace a nové požáry

 

Požár, který začal v úterý, již podle řeckých médií sežehl na 5000 hektarů porostů. Ve středu prokurátor obžaloval ze založení ohně jednašedesátiletého muže, který jej údajně způsobil svou nedbalostí.


Další požáry zuří v jižním Řecku, kde musela být uzavřena hlavní dálnice spojující Atény s přístavem Patras na západě. Mezi oběma městy byla přerušena i železniční doprava. Z bezpečnostních důvodů zde byly evakuovány dva kempy.
 
Další požár se v pátek k večeru rozhořel asi 40 kilometrů západně od Atén, kde ohrožuje průmyslovou zónu. Hasiči tu nasadili více než stovku mužů, třicítku vozidel a sedm letounů. 

 

Horor se opakuje

 

S nástupem letních veder čelí Řecko každoročně vlnám lesních požárů. Nejkatastrofálnější následky měly loňské požáry, které připravily o život 77 osob a zničily 270.000 hektarů lesních porostů a zemědělských kultur.
 
 Podle expertů hrozí zemi tento rok znovu nebezpečí požárů, neboť srážky jsou malé, teploty vysoké a vane velmi prudký vítr.
Související