posp__il__192x128_.jpgRozhodnutí se podle ředitelky odboru územního plánu Jitky Cvetlerové týká celého areálu věznice mimo budovy soudu. V médiích se již od minulého roku spekulovalo o možném prodeji pankráckého vězení kvůli vysokým nákladům na jeho opravy.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil však v dubnu uvedl, že se vlastní budova věznice do konce volebního období prodávat nebude. Připustil však, že by ministerstvo mohlo zpeněžit okolní pozemky. Nechal si proto vypracovat analýzu, zda by jejich prodejem získalo dostatek peněz na výstavbu nového vězení.

Příbuzná témata

Rozhodnutí radních musí ještě posvětit zastupitelé, kteří se budou touto otázkou zabývat v polovině září. Podle Cvetlerové bude proces pořizování změny trvat až dva roky. Změna se bude také veřejně projednávat a zastupitelé o ní budou dokonce hlasovat dvakrát.

Armáda a bezpečnost

Areál věznice je zatím veden v územním plánu pod využitím armáda a bezpečnost, v budoucnu by se mohlo změnit na smíšené městské jádro. Návrh změny se týká pozemku o rozloze zhruba 100.000 metrů čtverečních.

Rada v úterý rozhodla také o dalších návrzích změn územního plánu, které by mohly umožnit stavět na Masarykově nádraží, Nákladovém nádraží Žižkov a Smíchovském nádraží.

Souhlasili také s možným umístěním stanice plánované trasy metra D u krčské nemocnice, přemístěním tramvajové smyčky ke stanici metra a zastávce městské železnice v Hostivaři nebo s výstavbou na takzvaných brownfields v Modřanech a Sedleci.

Zastupitelstvo do vytvoření nového územního plánu, jehož koncept bude hotový začátkem října, posuzuje změny, které mají celoměstský význam. Většina z nich by se měla začít realizovat už v příštím roce.

Související