Vedení obce už má připravenu vyhlášku regulující hluk, kterou by měli zastupitelé ve čtvrtek schválit. Platila by od příštího roku a zakazovala by od května do konce září v neděli a o svátcích v zástavbě obce používání hlučných strojů, řekl ČTK starosta Karel Ferschmann.

Hlasovali místní, chalupáři nikoliv 

Z 94 lidí oprávněných v referendu hlasovat jich přišlo 57, tedy 60 procent. Přes 70 procent hlasujících si přeje, aby sekačky v neděli utichly.

Ačkoliv do obce jezdí řada chatařů a chalupářů, z nichž mnozí v neděli trávníky sekají, právo rozhodovat v referendu měli jen lidé s trvalým pobytem. I sami víkendoví obyvatelé se podle starosty dělí na dvě skupiny. Jedni chtějí odpočívat a vadí jim, i když v pátek a sobotu rachotí v obci traktory. Druzí jsou schopni přijet na víkend, posekat trávník v pátek a pak znovu v neděli před odjezdem domů, dodal Ferschmann.

Někteří lidé si na nedělní hluk stěžovali. "Došli jsme k závěru, že všude v Německu, v Rakousku je neděle den, kdy se nepracuje velmi striktně. Rozhodli jsme, že by bylo dobře zeptat se občanů," uvedl starosta. Vůbec první referendum v obci pro něj mělo i další význam. Účast ukázala, že lidé mají zájem o dění v obci a chtějí se na něm podílet. "Pokud by byla účast méně než poloviční, bylo by to zřejmě na hodně dlouhou dobu poslední referendum," poznamenal Ferschmann.

Sekání pro dobytek povoleno 

Zdůraznil, že obec nechce mít "protisekačkovou" vyhláškou v ruce nástroj k represím a pokutování. Vyhláška by měla vyloučit zbytné, spíše "hobby" práce v osobním volnu. Nebude bránit nikomu, kdo musí nasekat trávu pro dobytek nebo zrovna opravuje fasádu na domě. "To jsou nutné činnosti," uvedl. Zrovna tak nebude omezovat zemědělce, kteří za obcí sklízejí na poli a podobně. Starostu těší, že mnozí lidé se zařídili tak, že nedělní klid už dodržují i bez referenda a vyhlášky.