Mimi Nguyen, módní návrhářkaMimi Nguyen: "Zvykejte si na Vietnamce mezi českou elitou"
Její barevná fantazie sahá daleko za hranice české trikolory. A když mluví, dělá si s ustálenými českými frázemi, co se jí zlíbí. Ve třiceti letech má vlastní módní značku La Femme Mimi, v Praze tři obchody, které rozběhla na koleni během šesti let, své šaty prodává také v Berlíně, kabelky zase v Moskvě.


Podnikatel Jindřich HudečekJindřich Hudeček: "Strach může být příjemný pocit"
Svůj první obchod otevřel 1. ledna 1990. Den poté se sbalil, odjel na dva měsíce do Španělska a za pultem krámku nechal svého kamaráda. Dnes jeho přezdívka bliká z vývěsních štítů ve dvaceti českých městech. Ve skladech mu leží zboží v hodnotě kolem 200 milionů a roční tržby překračují miliardu.


Divadelník a textař David DvořákDavid Dvořák: "Nebyly písničky pro děti. Tak jsem je napsal"
Divadelník a textař z Kolína není známou hvězdou. Ale jeho písničky si dnes zpívají tisíce dětí a rodičů. Dvořák je hlavním autorem představení a "bejbypankového" cédéčka pro děti Kašpárek v rohlíku, pro které získal i známé muzikanty. Kašpárkovy chytré písničky spojují dětské a dospělácké světy.


Neurochirurg Petr SuchomelPetr Suchomel: "My neurochirurgové jsme trochu bohémové"
Dokázal, že medicína světové kvality se dá dělat i v českém stotisícovém městě. V Liberci vybudoval neurochirurgické oddělení, které patří hlavně v operacích krční páteře k absolutní elitě. Suchomel třeba jako první na světě dokázal vyndat pacientovi druhý krční obratel, aniž zasáhl důležité páteřní tepny.


Spisovatelka Petra SoukupováPetra Soukupová: "Jsem dost nudná, tak lidem kradu gesta"
Její jméno z nejběžnějších by klidně mohlo být dobře promyšleným pseudonymem. Souzní s jejím pečlivě civilním psaním, které letos ocenila literární kritika nominací na prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii próza roku. Šlo o její prvotinu, novelu K moři.


Sommelierka Klára GötzováKlára Götzová: "Je mi vůči vínu hloupé se z něho opít"
Před devíti lety rozlišovala víno jen na červené a bílé, nemá sommelierské zkoušky ani vzdělání a kouří krabičku cigaret denně. Klára Götzová, vítězka soutěže o nejlepšího českého sommeliera, zažitou představu degustátora vína zrovna nenaplňuje.


Kardiolog Tomáš KáraTomáš Kára: "Chtěl jsem veslovat. Nakonec zvítězilo srdce"
Před lety se rozhodovalo, jestli bude mít Česko špičkového lékaře, anebo olympijského šampiona ve veslování. Dnes je Tomáš Kára jedním z předních světových kardiologů, který posunuje hranice v lékařské péči o lidské srdce. Z toho je jasné, jakou životní kariéru si v mládí nakonec brněnský rodák zvolil.


Šéfkuchař Zdeněk PohlreichZdeněk Pohlreich: "Hlavní slabinou místních restaurací je číšník"
Lichotivou a zjevně oprávněnou nálepku "nejlepší český šéfkuchař" dávají Zdeňku Pohlreichovi kolegové z branže i hosté jeho Café Imperial. Do varu ho umí přivést debata o kvalitních surovinách, ale i diskuse o předraženém kaviáru nebo neochotném personálu v českých restauracích.


Hudební manažer David UrbanDavid Urban: "Živou muzikou se dá uživit docela slušně"
Je vlivnou postavou méně viditelné a méně komerční části tuzemského showbusinessu. Majitel Agentury D Smack U Promotion David Urban pomáhá s koncerty desítkám českých skupin. Kromě toho sem "vozí" jejich slavnější kolegy z ciziny, třeba Marilyna Mansona nebo My Chemical Romance.


Právník Ondřej DostálOndřej Dostál: "Lidé se nesmějí bát o své zdraví i soudit"
 Sice nevystudoval medicínu, ale svým "pacientům" rozumí skoro stejně dobře jako lékař. Mladý právník je totiž jedním z mála špičkových odborníků, kteří se v Česku věnují zdravotnickému právu. Před dvěma lety mu Česká advokátní komora udělila cenu Právník roku.

Související