Tomáš Baťa, který zemřel v pondělí ve 13:40 SELČ v kanadském Torontu, byl synem zakladatele rozsáhlého obuvnického impéria. Říše, pod jejíž značkou dnes v 50 zemích světa působí pět tisíc prodejen, proslavila tuzemský obuvnický průmysl už na začátku 30. let minulého století. Dnes obslouží každý den až milion lidí na celém světě.

Ne vždy měl Baťa, syn slavného zakladatele, snadnou cestu k úspěchu. Spíše naopak. Druhá světová válka a na ni navazující nástup komunismu mu zabránily pokračovat v díle svého otce v rodném Československu a způsobily téměř zhroucení celé baťovské organizace.

Nepřehlédněte

Tomáš Baťa junior však založil v Torontu novou Bata Shoe Organization, v jejímž čele stál až do nedávného předání řízení svému synovi. Po roce 1989 se s manželkou Sonjou jako jeden z prvních vrátil do Česka plný nadějí a očekávání. Obnovil zde baťovské podnikání, ovšem ve zcela nových podmínkách.

Text pokračuje pod fotogalerií

V pokročilém věku se ale Baťa nevěnoval jen podnikání a obuvnickému průmyslu. Stál u zrodu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Nadace Tomáše Bati, byl také členem Rady konzultantů prezidenta Václava Havla.

I tím následoval ideje svého otce: zbytek svého života zasvětil vzdělávání mladých lidí a jiným ušlechtilým cílům. Kromě univerzity se zasadil i o založení vzdělávací organizace mladých podnikatelů pod názvem Junior Achievement.

 

Čtěte také