Vědecký výzkumPrvní peníze z USA na podporu české vědy by mohly do České republiky přijít do konce září, řekl v úterý ČTK Vladimír Mařík z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Američtí odborníci se nyní rozhodují, zda podpoří některý z osmi českých konkrétních projektů. Podporu vědy slíbili Američané české vládě za souhlas s umístěním protiraketového radaru ve vojenském prostoru Brdy.

Mařík vede tým mapující vhodné vědecké projekty, které by mohly zajímat Američany. První náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar odjel v úterý do USA jednat mimo jiné právě o financování české vědy a výzkumu. Za oceánem Pojar zahájí takzvaný strategický dialog, který má Česku zajistit výhodnější pozici.

Čtěte také:

Podle Maříka je nyní v užším výběru osm projektů v osmi oblastech jako jsou nanomateriály, robotika, laserová technika, radiolokační technika, medicína a speciální krystaly. Předložily je Akademie věd ČR, vysoké školy i soukromé firmy, dodal Mařík. Který uspěje, by podle něj mělo být jasné nejpozději koncem tohoto měsíce.

Konkrétní částka zatím není známá

"(Spojené státy) musejí první menší zkušební dávku peněz do konce září zaplatit," řekl. "Je to první financování spojené s radarem," dodal s tím, že peníze by měla poskytnout Agentura pro protiraketovou obranu (MDA). Konkrétní částku Mařík neupřesnil. MDA už na počátku letošního roku v Česku sondovala, jaké oblasti ve výzkumu by mohla využít. Celkem americká a česká strana navrhly 24 vědeckých témat, například medicínu navrhli Češi. V květnu bylo v Česku vytipováno přes sto různých vědeckých pracovišť.  

Česko-americkou kooperaci ve vědě a výzkumu předpokládá také jedna z doprovodných smluv k hlavní dohodě o umístění radarové základny na českém území.  

Česká republika a Spojené státy uzavřely hlavní dohodu o radarové základně v červenci, nyní ji ještě musí schválit parlament, což je nejisté, protože vláda zatím pro to nemá dost hlasů. Souhlas poslanců a senátorů je přitom nutným předpokladem pro stavbu radaru.