Sjezd Strany zelených"Volte Danu." Teplický kulturní dům na Mírovém náměstí obklopily plakáty, které pro první místopředsedkyni zelených nechal připravit její blízký spolupracovník, reklamní magnát Jaromír Soukup. Nešlo ale o jediný marketingový útok: přímo u vstupu do kongresového centra od brzkého odpoledne vystavili své protestní poutače jak odpůrci stavby amerického radaru, tak kritici Dany Kuchtové.

Strohé plakáty podporující Kuchtovou ale bývalé šéfce Jihočeských matek mnoho platné nebudou, od počátku mimořádného sjezdu Strany zelených bylo totiž patrné, že navrch mají příznivci Martina Bursíka. Nicméně ještě dříve, než se strhla bitva při zdánlivě formálních hlasováních, dokázali se delegáti pohádat o to, jak se bude vůbec po celé tři dny hlasovat.

V podstatě jediný moment odpoledne, kdy zelení působili relativně jednotně, byl aplaus, který sklidil Mirek Topolánek po svém ostrém projevu, v němž zkritizoval konzervativního poslance Vlastimila Tlustého za jeho spolupráci s médii na reportáži o vydírání zelené zákonodárkyně Olgy Zubové.

 

Přečtěte si také

 

Pak už se rozvášněné tábory pustily do boje. Vše začala již zmíněná přenice o to, zda součástí usnesení budou také elektronické sjetiny o podrobnostech hlasování, pokračovalo obstrukcemi sympatizantů Dany Kuchtové. Ty dále rozčílilo především to, že mandátová komise odmítla mezi delegáty připustit členy některých starých místních organizací Strany zelených, zatímco lidé z nově otevřených buněk, údajně vzniklých na Bursíkův popud, se na sjezd dostali.

Problémy s ubytováním

Asi největším problémem se nakonec ukázalo, že několik desítek delegátů přišlo na poslední chvíli o ubytování, neboť hlavní kancelář objednala původně přes tři sta lůžek, ale hotel během týdne pokoje stornoval – nocleh mělo zajištěno jen 115 delegátů.

Příznivci Dany Kuchtové poté nepřímo obvinili hlavní kancelář Strany zelených, že to udělala naschvál, aby zkomplikovala situaci oponentům Martina Bursíka. Objevily se i výtky proti místu konání sjezdu. "Divím se, že tento sjezd stál milion korun a sedíme zde na kraji republiky," prohlásil Jan Korytář z liberecké organizace zelených.

Na přelomu odpoledne a večera pak Bursíkovi protivníci seznali, že jejich šance na ovládnutí strany je během sjezdu minimální. Pokusili se totiž prosadit, aby z programu vypadlo hlasování o nových stanovách, které prosazuje vicepremiér. Ani jeden z několika těchto pokusů ale neprošel.

Dusnou atmosféru celé akce podporovalo i klima: delegáti si několikrát stěžovali, že je v sále příliš horko a že by bylo záhodno dělat více přestávek. "Horký vzduch neblaze působí i na chování delegátů," apeloval náměstek ministra dopravy Petr Šlégr. Tím to neskončilo – když přišlo na pořad jednání o přerušení sjezdu, ozvalo se bučení, pískání. Zelení potvrdili, že jsou stranou, která se vymyká parlamentnímu folkloru.