brouk__192x128_.jpg Na Malé Straně se ve čtvrtek sejdou experti na hmyz z celé republiky. Před úřadem indické ambasády budou orodovat za propuštění svého kolegy Emila Kučery, který je v Indii zadržován kvůli údajně nepovolenému sběru hmyzu. Protestovat se bude nejen v Praze, ale i Vídni a Ottawě.

Informoval o tom Vladislav Malý z České entomologické společnosti. Řekl také, že demonstrace potrvají, dokud nebude Kučera osvobozen.

Více o zadržování českých entomologů v Indii
 

Účastníci pražské akce se podle Malého sejdou v 16:00 na Klárově. Pořadatelé mají připraveny tři desítky transparentů a petiční archy. Signatáři se budou podepisovat pod větu: "Žádáme nejvyšší indické představitele o neodkladné zproštění křivého obvinění i pro Emila Kučeru."

"Zítra to může potkat vás"

Pořadatelé apelují na účastníky, aby při zvažování, zda se podepsat, či ne, brali v úvahu, že se příště na Kučerově místě mohou octnout třeba právě oni. "Pokud se nebudete moci zúčastnit a chcete vyjádřit svou podporu, pak je možné tak učinit e-mailem na adresu entotera@login.cz," uvádějí organizátoři.

Kučera byl v indickém Dárdžilingu obžalován z toho, že spolu s entomologem Petrem Šváchou sbírali bez povolení hmyz v národním parku Singhalia. Podle obžaloby mělo jít o lov obzvlášť vzácných druhů ke komerčním účelům. Zatímco soud 10. září Šváchu osvobodil, Kučeru poslal na tři roky do vězení.

Za oba entomology se již po jejich červnovém zadržení postavila mezinárodní vědecká komunita. Entomologové organizovali petice za jejich propuštění adresované indickému premiérovi Manmóhanu Singhovi, pod něž se podepsaly tisíce lidí. Ve prospěch obou entomologů u svého indického protějšku intervenoval i předseda Akademie věd České republiky Václav Pačes.

Přimluvil se Schwarzenberg i Topolánek

V jejich prospěch intervenovala i česká diplomacie. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se dopisem obrátil na svého indického kolegu Pranába Mukherdžího a 8. září požádal o pomoc také indického státního ministra zahraničí Ananda Šarmu, který byl v té době na návštěvě v Praze. Za Kučerovo propuštění se přimlouval rovněž premiér Mirek Topolánek.

Malý v dopise, který rozeslal kolegům do mnoha zemí všech kontinentů, napsal, že proces se Šváchou a Kučerou byl postaven na lžích, podvodech a podvržených dokumentech. Češi podle něj nevkročili do národního parku a zadrženi byli v hotelu, kde jim byl odebrán nasbíraný materiál. Zoologický institut v Kalkatě, který ho posuzoval, uvedl podle Malého, že v něm nenalezl žádný chráněný druh a že nemá žádnou komerční hodnotu, nýbrž pouze vědeckou.

Oba muži se podle Malého provinili jen tím, že byli v nesprávnou chvíli na nesprávném místě. Byli vzati jako rukojmí západobengálských úředníků, kteří se prý snaží odtrhnout toto území od Indie. Soud s Kučerou a Šváchou se několikrát odkládal kvůli stávce, k níž se připojili i soudní úředníci.

Případ českých entomologů

22. června - Emil Kučera a Petr Švácha z Entomologického ústavu Akademie věd ČR byli zadrženi nedaleko n.p. Singalila u Dárdžilingu

25. července - Soud propustil entomology z vazby. Čekají na případné obvinění

13. srpna - Podle úřadů má soud s českým vědci začít 25. srpna

20. srpna - Oba vědci se přiznávají k obviněním

25. srpna - Případem se začíná zabývat soud

4. září - Soud proces uzavírá. Obvinění nejsou dostupná v anglickém jazyce.

8. září - Soud má v případu s "broučkaři" vynést definitivní rozhodnutí