karel_schwarzenberg_forum_2000__192x128_.jpgI přes ztrátu části bohatství, kterou by mohla způsobit současná ekonomická krize, na tom budou západní země stále nesrovnatelně lépe než v minulosti. V úterý to na konferenci Forum 2000 prohlásil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Tématem diskusí posledního dne mezinárodní konference je strach a způsoby, jak mu čelit. Schwarzenberg je přesvědčen, že strach je nutné překonávat, což podle něj platí i v životě politika. "Politik se nesmí bát vyslovit své hluboké přesvědčení, i když by to znamenalo ztrátu pozice. Politik by se nikdy neměl bát o svou pozici či slávu," konstatoval šéf české diplomacie.

Celý svět se podle něj obává velké ekonomické krize, které nyní čelí. "Co by bylo, kdybychom ztratili třetinu, 35 procent bohatství, které nashromáždil Západ? Stále bychom byli nesrovnatelně bohatší, jsme byli před 40 lety. Stále bychom žili mnohem lépe a bezpečněji... než generace našich rodičů," mírnil tyto obavy Schwarzenberg.

"Nepovažuji situaci za tak složitou," dodal.

Čtěte také

Třídenní setkání intelektuálů, politiků a představitelů opozičních hnutí z východní Evropy, kteří debatovali o lidských právech, fanatismu, ekonomice a svobodě slova, se v Praze koná již po dvanácté. Mottem letošního ročníku je Otevřenost a fundamentalismus ve 21. století.

Na pozvání bývalého českého prezidenta Václava Havla, který je duchovním otcem této akce, letos přijeli například opoziční představitelé z Ruska a Běloruska Garri Kasparov a Aljaksander Milinkevič či bývalý mexický prezident Vincente Fox.

Milinkievič se v rámci své návštěvy setkal i s premiérem Mirkem Topolánkem. Ten řekl, že Česká republika nepokládá zářijové parlamentní volby v Bělorusku za demokratické.

V pondělí se Evropská unie rozhodla, že zmírní sankce vůči Bělorusku a na půl roku pozastavila zákaz udělovat víza běloruským předákům včetně Lukašenka. Evropská konta představitelů jeho režimu však zůstávají zmrazena.