Hasiči odstraňují škody na Výstavišti po nejničivějším požáru v Praze od roku 1974Ani odpoledne není zcela zlikvidován požár, který ve čtvrtek večer zachvátil Průmyslový palác na pražském Výstavišti. Požárníci nyní vyhledávají skrytá ohniska požáru pomocí telekamery.

"Dohašovací práce jsou velice zdlouhavé a namáhavé, budeme na nich pracovat až do odpoledne," řekl mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.

Podle serveru Aktuálně.cz požár zřejmě způsobil výbuch kyslíkové lahve v ukázkové zubařské ordinaci. Ta byla součástí veletrhu Pragodent, který na Výstavišti probíhal. Podle Novinky.cz zase požár zavinila špatná elektroinstalace.

Šéf hasičů: Média si vymýšlejí

Šéf pražských hasičů Dalibor Gosman ale mediální spekulace označil za výmysly. „Je to fabulace. Neustále se mě novináři ptají, jak požár vznikl a jim odpovídám popravdě, že nevím. V médiích se vyskytlo asi 8 různých zaručených verzí. Všechno to jsou výmysly. Teprve zítra bude žářiště natolik svlažené, aby se mohlo začít vést vyšetřování místa. Mediální verze jsou jenom výmysly novinářů,“ řekl Gosmnan pro iHNed.cz.

Připomněl také další příběh, který u něho chtěli novináři ověřit. „Telefonovali mi také, že prý se měla do ovzduší dostat rtuť, kterou dentisté při své praxi používají. To je samozřejmě jen další výmysl. Na místě byla pochopitelně chemická jednotka, která vše monitorovala,“ postěžoval si.

Bývalý majitel: Šlo o hrubé porušení předpisů

Někdejší ředitel Výstaviště Karel Klíma potvrdil České televizi o výbuchu tlakové nádoby. "Co já vím a co vím od zaměstnanců, tak tam dříve kyslíková bomba byla. Navíc ty plameny měly barvu, která jasně nasvědčovala, že tam určitě k výbuchu kyslíkové nebo jiné lahve došlo."

Podle Klímy za vznikem požáru stojí porušení bezpečnostních předpisů. "Ty lahve měly být zabezpečeny, řádně uloženy. Určitě došlo k hrubému porušení bezpečnostních pravidel," řekl ČT

Hasiči odhadují škody po čtvrtečním požáru, který zničil levé křídlo secesního paláce, až na jednu miliardu korun.

Šlo o nejhorší požár v hlavním městě od roku 1974, kdy oheň zachvátil nedaleký Veletržní palác.

Fotogalerie

Od čtvrtečních 23:00 o případu jednala zvláštní komise. Účastnil se jí i pražský primátor Pavel Bém, který prohlásil, že bude usilovat o to, aby byla historická památka obnovena.

Architekt Zdeněk Lukeš tvrdí, že jde o natolik významnou památku, že nic jiného než její obnova nepřichází v úvahu.

Vše o ničivém požáru Výstaviště

Palác patří městu, které jej spolu s celým areálem Výstaviště pronajalo společnosti Incheba Praha. Ve zničené části budovy sídlily kanceláře a sklady firmy rodiny Václava Kočky, jehož syn byl nedávno zavražděn po křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Incheba shodně jako představitelé Bém tvrdí, že udělá vše pro obnovu paláce.

"Také litujeme poničené historické památky a přestože nebyly ještě vyčísleny veškeré škody, uděláme vše pro její obnovu stejně jako v roce 2002, kdy zasáhla areál podobná katastrofa v podobě zničujících záplav," uvedla Incheba.

Podle ČT mají vyšetřovatelé indicie, že byl požár založen úmyslně. Primátor Bém v této souvislosti uvedl, že ho napadla možná souvislost s vraždou Václava Kočky mladšího.

V akci 275 hasičů i hustý déšť

Z levého křídla Průmyslového paláce zůstaly jen obvodové zdi, uchráněn od zkázy byl střední trakt a pravé křídlo. Nedaleký park Stromovka požár neohrozil.

Škody mohly být ještě horší, k rychlé likvidaci ohně pomohlo to, že hustě pršelo. Na místě proti požáru bojovalo 275 hasičů, dva z nich byli podle Pernici lehce zraněni.

Zpočátku požár dosáhl obrovských rozměrů, plameny a dým byly viditelné zdaleka.

Na Výstavišti se měl ve čtvrtek večer konat studentský festival Gaudeamus igitur, Stovky účastníků akce muselo být evakuováno.

Požár ale bude mít na program Výstaviště i řadu následků dlouhodobějšího rozsahu. V areálu holešovického Výstaviště se měl 29. prosince premiérově konat závod seriálu Tour de Ski a Světového poháru v běhu na lyžích.

Video

Soutěžní klání se však nakonec na tomto místě kvůli požáru neuskuteční. Organizátoři budou muset hledat náhradní řešení a není jisté, zdali bude možné závod vůbec uspořádat.

Incheba má problémy. Na Výstavišti hořelo už několik pavilonů

Incheba Praha získala Výstaviště do pronájmu v roce 2001 na 15 let. O rok později areál poničila katastrofální povodeň. Město společnosti výrazně snížilo nájemné a ujednání prodloužilo na 60 let.

Incheba se zavázala vložit do rozvoje areálu postupně miliardu korun. Opozice na pražském magistrátu tehdy tvrdila, že smlouvy jsou pro město nevýhodné a město kvůli nim prodělá.

Průmyslový palác byl vybudován pro Jubilejní zemskou výstavu, která se konala od května do října 1891. Budova v secesním stylu navržená architekty Bedřichem Münzbergrem a Františkem Prášilem se stala dominantou Výstaviště, zároveň byla první stavbou v Čechách postavenou s použitím montovaných ocelových konstrukcí.

Velký požár postihl Výstaviště před třemi lety, kdy tu shořelo Dřevěné divadlo Globe. Repliku alžbětinského divadla postavenou v roce 1999, která patřila hlavnímu městu, oheň zcela zničil. Škoda činila asi 10 milionů korun.

Od roku 1960 do října 1991 byl v areálu i Bruselský pavilon, který ale také zničil požár. Ohni v roce 2002 podlehl i dětský pavilon, který sloužil jako sklad. "Jak se Incheba o areál stará?" podotkl v této souvislosti architekt Lukeš.

Holešovice byly i místem jednoho z největších pražských požárů v historii, při němž v srpnu roku 1974 shořel Veletržní palác. Škoda tehdy dosáhla 224 milionů korun.