cunek_linek__192x128_.jpgLidovci odmítli nabídku ČSSD na případné sestavení společných krajských koalic, pokud by vyslovili nedůvěru vládě. Poslanci KDU-ČSL proti kabinetu hlasovat nebudou. Novinářům to řekl šéf strany Jiří Čunek. Sněmovna má o nedůvěře vládě Mirka Topolánka hlasovat ve středu. ČSSD se chce pokusit kabinet svrhnout.

Sociální demokraté staví na své interpretaci, že víkendové krajské volby byly referendem o vládě. A věří, že se k nim při hlasování o nedůvěře proto připojí někteří koaliční poslanci.

Zatím není jasné, jak budou hlasovat rebelové vládních stran a nezařazení zákonodárci.

Vše o volbách

ČSSD přišla v pondělí s nápadem, že pokud by lidovci při středečním hlasování podpořili jejich návrh na vyslovení nedůvěry kabinetu, mělo by to vliv na sestavování koalic v některých krajích. Objevily se informace o tom, že by to mohlo být v Jihomoravském a Pardubickém kraji.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek už v neděli vyzval Miloše Zemana k návratu do strany. Chtěl by, aby bývalý předseda sociálních demokratů pomohl přesvědčit přeběhlíky Miloše Melčáka a Michala Pohanku k hlasování o nedůvěře vládě. Na dotaz, zda Melčák kabinet podpoří či potopí, poslanec v úterý jen odpověděl: "No comment."

Související