kurim-mauerovy__192x128_.jpgKrajský soud v Brně vynesl rozsudek v případu neobvykle brutálního týrání dvou chlapců devítiletého Ondry a jedenáctiletého Jakuba, tzv. kuřimské kauzy. Za ním podle některých úvah stojí členové náboženské sekty. Rozsudek soud vynesl v nepřítomnosti hlavních obžalovaných matky dětí Kláry a její sestry Kateřiny Mauerových.

Kláru Mauerovou odsoudil soud k 9 letům vězení se zvýšenou ostrahou, její sestru Kateřinu odsoudil k 10 letům vězení také se zvýšenou ostrahou. Barbora Škrlová, která se vydávala za dívku Aničku, byla odsouzena k pěti letům vězení. Spolu s nimi potrestal soud sedm lety vězení Hanu Bašovou. Nepodmíněný trest pět let vězení dostal Jan Turek. Jan Škrla by měl strávit za mřížemi sedm let.

Čtěte také

Týrání hochů vyvrcholilo předloni v létě na chatě ve Veverské Bítýšce. Podílet se tam na něm měli Hana Bašová a Jan Škrla, jimž obžaloba navrhuje kolem osmi let vězení, a Jan Turek, jemuž hrozí až pět let za mřížemi. Týrání mělo chlapce zlomit a udělat z nich lidi otrocky poslušné. Většina obžalovaných působila v brněnském centru Paprsek, kde vedla různé kroužky.

Brutální týrání

Chlapci byli podle obžaloby týráni od počátku letních prázdnin 2006 do 7. května 2007 na různých místech v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Obžalovaní tam prý děti zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová se domnívá, že mučení mělo hochy psychicky zlomit a udělat z nich osoby připravené otrocky oddaně sloužit, třeba i k náboženským cílům.

Klára Mauerová se hájila tím, že byla zmanipulována blízkými natolik, až v ní byl zcela potlačen mateřský pud. Okolí jí prý namluvilo, že její synové mají výchovné problémy a pokud s nimi nebude tvrdě zacházeno, mohou mít velké potíže v dospívání.

Později se prý seznámila s údajným psychologem Andrejem Zejnalovem z Ázerbájdžánu. Záhy jí prý začal posílat e-maily a SMS zprávy rady, jaké výchovné terapie by měli její synové podstupovat. Zejnalova ale nevypátrala česká policie ani Interpol. Podle soudu neexistuje. Podle některých informací řídily vše Kateřina Mauerová se Škrlovou.

V procesu často padalo jméno jejího otce Josefa, který si v minulosti vytvořil v Brně sektu odštěpenou od Hnutí Grálu. Její ikonou byla podle některých teorií právě Škrlová, přičemž snahou členů mělo být tuto svoji modlu omladit. Proto prý získala identitu třináctileté Aničky, která žila s Klárou a jejími syny. Soud chtěl předvolat k jednání Škrlu, ten je ale nezvěstný.

Kauzu odhalil loni v květnu Eduard Trdý z Kuřimi. Muž při instalaci takzvané videochůvičky, používané na kontrolu kojenců v postýlkách, zjistil, že se mu na obrazovce televize objevil spoutaný Ondřej. Chlapec byl ve vedlejším domě zavřen v komoře. Jeho matka Klára jej sledovala obdobnou videochůvičkou. Jen shodnou okolností se signál z obou zařízení propojil. Až následně se zjistilo, že byl týrán i Ondřejův bratr Jakub.

Související