Paroubek v Nedělní partii televize Prima zdůraznil, že zájmem ČSSD je, aby Česko vytěžilo z předsednictví co nejvíce. Paroubek, jehož strana neúspěšně vyvolala několik parlamentních hlasování o nedůvěře vládě a on sám po krajských a senátních volbách vyzval k jejímu odchodu a k předčasným volbám, v neděli zopakoval, že kabinet by měl skončit.

Současně ale oznámil, že pokud vláda zkoriguje svoji politiku, mohla by vydržet až do konce řádného funkčního období, tedy do roku 2010.
 
paroubek_topolanek__192x128_.jpg"Pokud tato vláda bude dělat velké chyby, musí očekávat náš politický pressing. Tak, jak jsme ho vykonávali ty dva roky, v něm budeme prostě pokračovat," varoval Paroubek ODS v narážce na vývoj od voleb v roce 2006, kdy vztahy obou stran a konkrétně i jeho a Topolánka byly vyhrocené až nepřátelské.

V neděli předpověděl, že do konce letošního roku sociální demokraté s největší pravděpodobností už další parlamentní hlasování nedůvěře vládě iniciovat nebudou.

 

Topolánkův projev

 

Smířlivý postoj dnes v souvislosti s předsednictvím Česka v EU zaujal vůči ČSSD i Topolánek. Na mimořádném briefingu, na němž oznámil svou kandidaturu na předsedu ODS, prohlásil, že "domluvit se s Jiřím Paroubkem na organizaci předsednictví, na zahraničněpolitickém směřování lze, udělat z toho ale princip a dohodnout se s ČSSD na obchodu, to je smrtící a pro mne nepřijatelné".

Další aktuální informace

Také Paroubek dnes řekl, že ČSSD může hovořit s ODS jenom o určitém dílčím kroku. "Nebudeme hovořit o nějaké spolupráci po dobu evropského předsednictví. Ta prostě nepřipadá v úvahu, myslím ve vnitropolitických oblastech. Tady žádná opoziční smlouva, žádná velká koalice - skrytá nebo otevřená - prostě nehrozí," prohlásil.

 

Důvodem je národní zájem

 

"My máme zájem na úspěchu evropského předsednictví, my máme zájem na tom podpořit všude tam, kde jde o národní zájem, i třeba českou vládu," řekl dále Paroubek.

Dodal ale, že "když vláda bude dělat chyby, bude chtít pokračovat v reformách, tak bychom tuto věc evropského předsednictví a vnitřní politiky silně oddělovali". Upozornil, že na příští týden chystá prohlášení k problematice předsednictví a čeká ho série jednání v Bruselu.

 

Čtvrteční setkání

 

 

Paroubek potvrdil, že české předsednictví v EU patřilo k hlavním tématům jeho čtvrteční schůzky s Topolánkem. Řekl, že ji inicioval premiér a že to nebylo v posledních dvou letech jejich první setkání. Odmítl prozradit, o čem konkrétně mluvili.

Další informace o českém předsednictví EU

Schůzku označil za velmi korektní a za "první sondáž" a uvedl, že šéfové vlády a opozice by spolu měli mluvit. Popřel tvrzení, že debatovali o tom, že Paroubek by se stal předsedou sněmovny a vláda by výměnou za to dokončila celé funkční období.
 
O možném smíru mezi vládou a opozicí v době předsednictví se v uplynulých měsících mluvilo několikrát, někteří politici přitom za vzor považovali obdobnou dohodu ve Slovinsku. Část politiků ale smysl takové dohody zpochybňovala a argumentovala tím, že ani po dobu slovinského předsednictví prý stejně nefungovala.