pozar-libus__192x128_.jpg Z dosud neznámých příčin se plameny ve vietnamské tržnici v Praze - Libuši objevily kolem půlnoci ze středy na čtvrtek. Hasiči je dostali pod kontrolu až po dlouhých 16 hodinách boje. Nyní probíhá dohašování, které potrvá do pátečního rána.

V libušské tržnici Sapa se ve středu noci vzňala jednopatrová hala v tržnici Sapa o rozměrech asi 100 krát 100 metrů, která má v přízemí velkoobchod a skladiště a v prvním patře kanceláře. Ty byly také plné zboží. Likvidaci požáru komplikovaly těžko uhasitelné hořící krabice a kovové kontejnery se zbožím, velké nebezpečí představují hořící plasty.

Čtěte také

Ráno hustý dým vystrašil obyvatele okolních domů. Policisté kvůli tomu lidi v okolí požáru nabádali, aby nevětrali a nevycházeli z domů kvůli možným škodlivým zplodinám. Silný zápach z hořících oděvů a bot navíc vítr roznesl po velké části Prahy.

Přívolaní chemici ale monitorovali případné zvýšené množství škodlivin v ovzduší po celou dobu požáru. K překročení přípustných hranic však podle nich nedošlo. Podle posledních zpráv zdravotníci v souvislosti s požárem tržnice za celý den ošetřili dvě lehká zranění zasahujících hasičů.

 


Video

 

Technika přijela z širého okolí, zasahoval i vrtulník

Hasiči se již v dopoledních hodinách mylně domnívali, že se jim podařilo dostat živel pod kontrolu. Poté, co se však zřítila část střechy a oheň se rozšířil i do další části objektu, museli bojovat s ohněm celý den. Teprve v pět hodin večer - zhruba 17 hodin po vzniku požáru - ale mohl zpravodaj ČTK konstatovat, že z místa nestoupá prakticky už žádný dým.

Velkou zásluhu na úspěchu má podle mluvčího hasičů Víta Pernici nasazení vrtulníku, který shazoval nad hořící halou vodu ze speciálního vaku. Jde podle něj o unikátní zákrok, v Praze pravděpodobně nikdy vrtulník budovu hasit nepomáhal.
Na místě ještě večer zasahovalo asi 350 hasičů z 55 sborů. Pražským kolegům pomáhaly i jednotky z řady dalších krajů, například až z Jihočeského, Plzeňského nebo Královéhradeckého.

Problém měly především dopoledne se zásobováním vody, na pomoc si musely vyžádat všechny dostupné velkokapacitní cisterny z širokého okolí.


Video

Hašení zkomplikovalo v Praze dopravu 

Požár spolu s převráceným kamionem na magistrále a s uzavírkou Vyšehradského tunelu zkomplikoval dopravu v Praze, místy se dostávala na pátý stupen. Policie uzavřela několik ulic v blízkosti tržnice. Zároveň požádala řidiče, aby se pokud možno Praze 4 vyhnuli. Odkloněny jsou i některé autobusové linky.

Největší požár po Výstavišti i dlouho před ním

Čtvrteční zásah označil za největší za poslední čtvrt století s výjimkou nedávného požáru na pražském Výstavišti, při kterém shořelo levé křídlo Průmyslového paláce.

Dodal, že požár Průmyslového paláce byl rozsáhlejší a intezivnější, zato se ale lépe hasil, protože se hořící levé křídlo rychle zřítilo. Kdežto rozsahem menší oheň v tržnici má z čeho žít a je těžké se k němu dostat, proto jeho hašení trvá dlouho.

Více o požáru Průmyslového paláce

Krámky provozují hlavně Vietnamci

V tržnici mají provozovny především vietnamští obchodníci. Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter sdělil, že se od vietnamských obchodníků na místě dozvěděl, že hořet začalo u prodejny čínského nábytku.

Škody budou podle Pernici značné, odhadnout je zatím nelze. Česká televize hovořila o řádu desítek milionů.
V tržnici Sapa hoří letos již podruhé. Rozsáhlý požár zde hasiči likvidovali 7. září.

Související