Radar__192x128_.jpg Senát má smlouvy o radarové základně USA na českém území schvalovat už koncem listopadu, tedy na své první schůzi v novém funkčním období. Navrhl to senátní organizační výbor, potvrdil v pátek ČTK předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Minulý týden se přitom ještě uvažovalo o tom, že Senát smlouvy projedná buď v předvolebním složení, nebo až na prosincové schůzi.

Sobotka rozhodnutí výboru, v jehož čele stojí, zdůvodnil nejasným vývojem ve sněmovně stran schvalování zákonů. "My jsme ve velmi divné situaci, protože my vůbec netušíme, co udělá Poslanecká sněmovna, jaké budou-nebudou zákony a co vůbec bude-nebude," uvedl.

Připomněl, že jak smlouvu o postavení základny v Brdech, tak smlouvu o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území už Senát bude projednávat v povolebním složení.

 

Čtěte více

 

"Vzhledem k tomu, že Senát má trvalou kontinuitu, máme usnesení výborů a můžeme bez problémů tento bod projednávat," uvedl Sobotka.

Oba výbory - ústavně-právní i pro zahraničí, obranu a bezpečnost - doporučily schválení smluv, což bude pravděpodobně i postoj většiny senátorů.

Proti smlouvám jsou ČSSD a KSČM, které navzdory volebnímu úspěchu sociální demokracie disponují v Senátu jen 32 z 81 křesel.

Proti americkému radaru na českém území je i většina obyvatel. Podle říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění nesouhlasí s umístěním radaru v Česku dvě třetiny lidí. Naopak pro vybudování základny se vyslovilo 27 procent obyvatel. Oproti předchozím zářijovým průzkumům se tak postoj lidí příliš nezměnil.

Související