cez-2-192-128.jpgÚtvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) o víkendu obvinil 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření s.r.o. z vydírání.

"Obvinění měli jako zaměstnanci firmy ČEZ Měření a jejího útvaru pro odhalování netechnických ztrát na různých místech v Olomouckém, Moravskoslezském, Středočeském a Severočeském kraji v době od dubna 2005 do současné doby nejméně v padesáti případech vstupovat bez řádného povolení na pozemky poškozených a po odpojení dodávky elektrické energie je následně nutit k zaplacení vysokých finančních částek za údajný černý odběr," popsal případ mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Čtěte také

Až 12 let vězení 

Obvinění se podle ÚOOZ proviňovali hned několika způsoby. Údajně například nutili poškozené přijít, často v nočních hodinách, na pracoviště firmy ČEZ Měření, kde jim hrozili trvalým odpojením elektřiny, oznámením na policii a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat.

Lidé pak pod tímto psychickým nátlakem podepisovali smlouvy, ve kterých uznávali svůj dluh.

Firemní blog ČEZ

Obvinění, kterým hrozí až 12 let vězení, jsou stíháni na svobodě. ÚOOZ objevila při prohlídkách jejich domovů součásti policejních uniforem. "V jednom případě se dokonce jednalo o kompletní pracovní uniformu včetně hodnostního označení podpraporčík," doplnil mluvčí ÚOOZ.

Společnost ČEZ Měření s.r.o. vznikla v roce 2005. Její odbor netechnických ztrát se zaměřuje na odhalování černých odběrů elektřiny.

ČEZ: Za svými lidmi stojíme. Policie nás překvapila

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže je energetický koncern postupem policie překvapen a za svými zaměstnanci stojí.

"Odbor netechnických ztrát odhalil jen v posledním roce na 3000 případů černých odběrů. Specialistům ČEZ se podařilo odhalit i řadu tajných pěstíren marihuany. Na řadě jejich zákroků se podílela i policie a k postupu společnosti nevznesla nikdy žádnou výtku," uvedl mluvčí v tiskové zprávě.

"Někteří odhalení černí odběratelé se snaží bránit všemi prostředky včetně napadání energetických specialistů. Chápeme, že policie musí prošetřit všechna oznámení. Věříme však, že naši pracovníci budou od nařčení očištěni a policie se bude soustředit na zloděje elektřiny a ne na ty, kdo se snaží krádežím bránit," dodal dále mluvčí.

Společnost ČEZ Měření s.r.o. vznikla v roce 2005. Její odbor netechnických ztrát se zaměřuje na odhalování černých odběrů elektřiny. Na firmu v dubnu podalo hromadné trestní oznámení sdružení PPP - právní poradenství a pomoc, jehož předsedou je olomoucký právník Jan Rytíř. Sdružení zastupuje lidi, kteří tvrdí, že je pracovníci firmy nutili k přiznání černých odběrů nezákonnými praktikami.

Skupina ČEZ odpověděla tak, že v květnu zažalovala PPP kvůli údajné újmě na dobré pověsti. Požaduje omluvu a pět milionů korun.