Na desítkách míst po celé zemi se v úterý otevírají lahve Svatomartinského vína. Na náměstí Svobody v Brně se hodinu před polednem sešlo zhruba 1000 lidí. Loni se tu za deštivého počasí vystřídalo na 2000 milovníků vín. Tradice Svatomartinského vína vychází z dávného zvyku připíjet si na den svatého Martina poprvé novým mladým vínem.

Za 100 korun si mohou návštěvníci vyhřívaných stanů koupit degustační skleničku s logem Svatomartinských vín, která je opravňuje k neomezené ochutnávce všech vystavených vzorků.

Ochrannou známku Svatomartinských vín zdarma propůjčuje Vinařský fond všem vinařům, jejichž vzorky projdou testem kvality. Letos senzorickými testy neprošla sedmina vín, loni to byla pětina.

Svatomartinskému vínu se daří, Beaujolais ale stále vede

Zatímco před dvěma lety Češi vypili 350 tisíc lahví Svatomartinského vína, letos jich na trh jde víc než tři čtvrtě milionu. Na přímou konkurenci v disciplíně mladá vína, celosvětově oblíbené Beaujolais, to ale zatím nestačí - toho se jen v Česku ročně prodají až dva miliony lahví.

I tak se podařilo úspěšně obnovit tradici výroby i pití mladého vína, kterou české kroniky zaznamenaly již v dobách Josefa II. Příchod mladého vína se v Česku slaví už potřinácté v řadě.

Vinařskou tradici nyní zaštiťuje Vinařský fond, ten letos povolil používání značky Svatomartinské už osmdesáti vinařstvím. "Je to poprvé, kdy se tak velký počet tuzemských vinařů sešel na jednom projektu," upozorňuje ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Červené a růžové bude stejně jako v předchozích letech z hroznů odrůd Modrý portugal a Svatovavřinecké, bílé potom z Müllerky a Veltlínského červeného raného.

Mladé a nemartinské

Ne všichni vinaři ale chtějí žádat o známku u Vinařského fondu a tak do vinoték putují i lahve s jiným označením. Například vinařství Lahofer v Dobšicích na Znojemsku vsadilo na vlastní značku Mladý Lahofer. "Lidé ve Svatomartinském ztrácejí orientaci, jak ho přibývá, tohle je způsob, jak se odlišit," říká obchodní manažer vinařství Jaroslav Chaloupecký. Podobnou cestou jde i popický Sonberg, který svým zákazníkům letos připravil Mladý muškát, nebo Petr Skoupil, jehož mladé lahve nesou označení Vinum Novum.

Čtěte také

Znojemský Jiří Hort již pátým rokem vyrábí mladé Veselé víno. A zájem o něj rok od roku roste. "Letos jsme objem Veselého vína navýšili o dvacet procent, na šestnáct tisíc lahví," popisuje Hort. Přestože výrobců mladého vína přibývá, stále je ještě dost vinařů, kteří se bez něj obejdou. "Je škoda pít víno, když ještě není stoprocentní," myslí si František Polehňa z Blatničky na Strážnicku. Svatomartinské nicméně považuje za dobrý způsob, jak u nás víno popularizovat. On sám však lahve na sv. Martina otevírat nebude.

"Teď se v nich odehrává to nejdůležitější, výsledek uvidíme po Vánocích," říká Polehňa. Letošní ročník podle něj zatím vypadá dobře. "Jaro a léto byly pro hrozny fantastické," hodnotí rok 2008.

Růžová inovace

Nejtradičnějším novým vínem, které má řadu příznivců i u nás, zůstává francouzské Beaujolais. Lahve ze stejnojmenné oblasti se otevírají na celém světě třetí listopadový čtvrtek, a to déle než půl století.

Češi ho nejčastěji ochutnávají v luxusnějších restauracích, zatímco Svatomartinské zůstává doménou vinoték a podniků zaměřených na tuzemskou kuchyni.

Podle posledních dostupných statistik se u nás vypije ročně kolem 1600 hektolitrů Beaujolais a množství dovezených lahví přibývá. Ve Francii naopak zájem o Beaujolais upadá, zejména mladí jej považují za zkostnatělou tradici. Loni proto vinaři z Beaujolais začali inovovat a kromě mladého červeného z odrůdy Gamay do světa vyslali i růžové. To prý na mladé konzumenty zabralo a tak ho letos bude víc.

Mladá vína

- SVATOMARTINSKÉ VÍNO je českou specialitou, prodává se od roku 1995. První lahve daného ročníku jsou otevřeny vždy na sv. Martina, 11. listopadu. Bílé svatomartinské se vyrábí z hroznů odrůd Veltlínské červené rané a Müller Thurgau, červené nebo růžové potom z Modrého portugalu a Svatovavřineckého.

- BEAUJOLAIS se každý rok, podle tradice ustavené v padesátých letech, ve Francii otevírá o půlnoci třetího listopadového čtvrtku. Vyrábí se výhradně z odrůdy vína Gamay, na trh se ročně dostává kolem padesáti milionů lahví.

- MLADÁ VÍNA jsou kategorie, do níž patří Beaujolais i Svatomartinské. Zahrnuje obecně vína, která se pijí už krátce po vinobraní, nejčastěji právě v listopadu, a nemají speciální označení.

081111_05_1_CTK.jpg