Barack_Obama__192x128_.jpg Nový americký prezident Barack Obama by mohl do Česka zavítat 2. dubna, tedy těsně před summitem Severoatlantické aliance.

Naznačila to ve čtvrtek česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová při setkání s novináři v Bruselu. O možných termínech se nicméně stále jedná a nic zatím není rozhodnuto.

Praha už před nedávnem oznámila, že chce jako předsednická země EU zorganizovat v Praze setkání lídrů 27členného bloku a nového prezidenta Spojených států. Tím byl v nedávných volbách zvolen právě demokrat Barack Obama, který 20. ledna v Bílém domě vystřídá současného republikánského prezidenta George Bushe.

Čtěte více:

"Chceme pozvat Obamu na jaře, někdy v době kolem summitu NATO," řekla Vicenová, která poté upřesnila, že se jedná například o 2. dubnu. Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance, kvůli níž se do Evropy sjedou lídři členských států NATO, je plánována na 3. až 4. dubna.

Česká republika bude od ledna na šest měsíců předsednickou zemí EU, což obnáší mimo jiné i zastupování celého bloku navenek.

Premiér Mirek Topolánek nedávno sdělil, že neformální summit s Obamou podpořil francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní unii předsedá.

"To, že Obama bude v Evropě, je jisté. Zda bude neformální summit se sedmadvacítkou v Praze, se teprve rozhodne," doplnil Topolánek.

Související