Policie__192x128_.jpg Státní zástupce podal obžalobu na deset bývalých policistů z Vratimova nedaleko Ostravy a jednoho bývalého strážníka městské policie, kteří jsou podezřelí z toho, že loni po dobu dvou měsíců zneužívali své pravomoci a opakovaně brali od kontrolovaných řidičů úplatky.

Případem se bude zabývat Okresní soud ve Frýdku-Místku. Ve čtvrtek to řekl žalobce Alois Dlouhý, který se případem zabývá. "Všichni jsou obžalováni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Sedm z nich navíc i z přijímání úplatků," řekl žalobce s tím, že obžalovaným hrozí tříletý pobyt ve vězení. "Ti, u kterých se prokázalo, že úplatky vzali, můžou ve vězení strávit až pět let," doplnil Dlouhý.

Podle obžaloby policisté z vratimovského obvodního oddělení společně s kolegou z řad městských policistů v nedalekém Šenově nezákonně jednali v srpnu a v září loňského roku.

 

Čtěte více

 

Celkem má obžaloba 19 bodů a úplatky se pohybovaly kolem částky 1000 korun. Po celou dobu je při tom sledovali pracovníci Inspekce ministra vnitra. "O tom, že berou úplatky, se hovořilo a tato informace se dostala až k inspekci. Ta se pak případem začala zabývat," vysvětlil Dlouhý.

Dodal, že pouze u sedmi policistů se během vyšetřování podařilo prokázat, že úplatek od řidičů převzali. U zbývajících se to nepodařilo. Nejčastěji proto, že inspektoři nenašli řidiče, který by jim peníze dal.

"Proto jsou obžalováni jen ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Je prokázáno, že s řidiči jednali, ale z jejich prohřešku nevyvodili žádný důsledek," uvedl žalobce. Vychází například i z toho, že v paměti přístroje na odhalení alkoholu v dechu je uloženo, že byl použit. Chybí ale další kroky, které pak policisté měli při řešení přestupku udělat.

O úplatek si prý řekli

Policisté z Vratimova si prý většinou o úplatek sami řekli. Strážníka šenovské městské policie brali jako člena hlídky. "Disponoval totiž ručním radarem, a mohli tak udělovat pokuty i za rychlost," uvedl Dlouhý.

V Česku je trestné nejen úplatky požadovat a přijímat, ale také dávat. Policie ale žádného z řidičů z podplácení neobvinila.

"Policista jim řekl, že to bude stát tolik a tolik. Je obtížné prokázat, že by si řidiči byli vědomi toho, že předávají úplatek," řekl Dlouhý s tím, že někteří motoristé okamžitě kontaktovali policii a záležitost oznámili.

Podobné případy Inspekce ministra vnitra řešila i loni v březnu. Tehdy předala k trestnímu stíhání 11 policistů Dopravního inspektorátu okresního ředitelství Policie ČR v Kladně. O měsíc později zase vyšetřovala trojici policistů z Oddělení cizinecké policie Jeseník a v červenci pracovníci inspekce zadrželi čtyři pražské dopravní policisty podezřelé ze zvýhodňování asistenční služby.

Související