Greenpeace__192x128_.jpg Čtyři aktivisté Greenpeace se ve čtvrtek ve velkolomu ČSA u Horního Jiřetína na Mostecku postavili do cesty obřímu rypadlu. Zabráněním v těžbě tak protestovali proti plánům Litvínovské uhelné ze skupiny Czech Coal na prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí schválených vládou v roce 1991.

Akce skončila okolo 14:00, dobrovolníci lom opustili, informovala mluvčí Greenpeace Lenka Boráková. Těžební firma se chystá podat na ekology žalobu.

Protestu se zúčastnilo na 30 členů a příznivců Greenpeace, kromě Čechů i Slováci, Britové a Švýcaři. "Aktivisti Greenpeace vstoupili na cizí území, ohrozili navíc sebe a naše zaměstnance. Zamezením velkostroji v práci vzniknou i nemalé škody. Nemám nic proti happeningům, ale nikoli v tak nebezpečném území, kde jsou ohroženy lidské životy. Další kroky zvážíme po vyhodnocení celé akce," řekla mluvčí Czech Coal Liběna Novotná. Na místo incidentu se dostavili členové bezpečnostní agentury, doplnila.

Čtěte více:

Zásah Greenpeace podle ní způsobí škody v desetitisících až statisících korun. "S velkou pravděpodobností proto na ekologickou organizaci podáme žalobu," dodala.

Ekologičtí aktivisté upozornili čtvrteční akcí podle vedoucího energetické kampaně Greenpeace Jana Rovenského mimo jiné i na snahu těžebních firem zabránit ve sněmovně přijetí novely horního zákona.

"Již třetím rokem se snažíme zabránit společnosti Mostecká uhelná (firma se později rozdělila se na Mosteckou uhelnou, Litvínovskou uhelnou a Vršanskou uhelnou), aby srovnala se zemí Horní Jiřetín a sousední Černice kvůli uhlí. Považujeme proto za nutné velmi důrazně upozornit na její současný pokus torpédovat vládní novelu horního zákona. Právě ta by totiž měla umožnit definitivní odpis ložiska uhlí pod Horním Jiřetínem, a znemožnit tak další rozšiřování velkolomu," vysvětlil smysl akce Rovenský.

Těžební firmu kritizuje i místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt, který se dnešní akce zúčastnil. "Začíná nám opravdu docházet trpělivost. Uhlí sice podle zákona patří státu, a ten má teoreticky právo jej kdykoliv odepsat, ale obstrukce MUS tento proces už 14 let blokují. Firma byla státními úřady od roku 1994 opakovaně vyzvána, aby podklady poskytla. Vždycky odpoví, že na jejich přípravě pracuje, a směje se přitom úředníkům do očí. Za porušování zákona jí přitom nyní nehrozí žádný postih," řekl.

Proti novele horního zákona protestují podle Novotné prostřednictvím těžební unie všechny těžební firmy. "Připojily se i Svaz průmyslu a dopravy, těžařská komora či zaměstnavatelský svaz naftového a důlního průmyslu. Novelu považují za nekoncepční a diskriminační. Pokud jde o výtku, že MUS 14 let něco bojkotuje, není to pravda. My poskytujeme všechny podklady, jež podle zákona poskytovat máme," řekla.

Dnešní akce Greenpeace je podle Rovenského součástí širší série aktivit na ochranu klimatu, které mají v průběhu listopadu přispět k útlumu těžby hnědého uhlí v celé Střední Evropě, a snížit tak evropské emise oxidu uhličitého. První z nich bylo středeční otevření terénní stanice ve tvaru obrovské zeměkoule na hraně uhelného velkolomu v polském Koninu.

Související