V centru Hradce Králové v neděli ráno explodoval plyn v pětipatrovém domě nedaleko známé vily Anička. Hasiči našli v troskách jednu oběť, třiatřicetiletou ženu. Dalších šest lidí, mezi nimi tři děti, bylo zraněno a záchranáři je odvezli do nemocnic v Hradci a Praze.


Podívejte se na VIDEO z místa neštěstí

hradec_kr_lov___st_eleck__ulice_03.jpgNa místě zasahovaly desítky záchranářů a hasičů, jedna z nejfrekventovanějších ulic města Střelecká je v jednom směru stále uzavřena. Hasiči dopoledne prohledali zasažený dům, výbuch nejvíce zasáhl byt v přízemí a 1. patře, ve kterém bylo nutné železnými podpěrami zajistit propadlé stropy a odstraňovat trosky.

Kusy rámů oken a skleněné střepy jsou rozesety desítky metrů od místa exploze, výbuch také poškodil další okna v okolí.

Na místě se nacházela sběrná místa plynu

Hradecký primátor Otakar Divíšek podobné neštěstí ve městě nepamatuje. "Město lidem ze zasažených bytů poskytne náhradní bydlení, o osudu domu rozhodne statik," řekl ČTK.

Dům není městský, zástupci magistrátu nyní shání majitele.

Mluvčí Východočeské plynárenské Luboš Falhaur potvrdil, že v domě má firma odběrná místa zemního plynu. "Na místě jsou naši technici. Vše zjišťujeme. Příčiny neštěstí zatím neznáme," řekl Falhaur.

Neštěstí podle něj neovlivnilo dodávky plynu do dalších částí Hradce Králové.

 

Výbuchy plynu v Česku - výběr závažných případů

11. června 2003 - Dva manželé a jejich dvouleté dítě se udusili při požáru rodinného domku v Praze 4-Spořilově. Oheň se rozšířil po výbuchu plynu, který unikal z karmy.

21. června 2004 - Výbuch plynu v činžovním domě v brněnské Tržní ulici si vyžádal čtyři oběti. Přímo v troskách zemřela šestašedesátiletá žena a čtyřletá holčička, v nemocnici poté starší žena a osmačtyřicetiletý muž.

28. října 2004 - V bytě na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně vybuchla propanbutanová láhev. Třiatřicetiletý muž, který byl uvnitř bytu, zemřel.

22. srpna 2005 - V obci Zlosyň u Veltrus ve sklepě rodinného domu vybuchla desetikilogramová plynová bomba. Výbuch zasypal dva muže, jeden z nich zemřel.

17. října 2005 - Při výbuchu plynu a požáru rodinného domku v Libodřicích na Kolínsku zemřel roční chlapec. Oheň vypukl po výbuchu plynových kamen. Matku a další dítě odvezli s popáleninami do nemocnice.

18. února 2006 - Při výbuchu plynu v restauraci U Arbesa v přízemí obytného domu v Praze 5 zemřeli dva muži, čtyři lidé utrpěli zranění. Jednou z obětí byl náhodný kolemjdoucí, výbuch nepřežil ani sedmadvacetiletý kuchař restaurace.

20. dubna 2006 - Explozi a požár v rodinném domu v Paskově na Frýdecko-Místecku nepřežila pětačtyřicetiletá majitelka vily. Příčinou neštěstí byl poškozený plynový kotel.

25. srpna 2006 - V bytě v Pelhřimovské ulici v Praze 4 po výbuchu plynu a následném požáru zemřeli dva lidé.

23. května 2008 - Při explozi metanu přišel o život pracovník čističky odpadních vod v Roztokách u Prahy. Tragédie se stala, když při svařování vybuchla nádrž s plynem.

16. listopadu 2008 - Dva mrtvé a sedm zraněných si vyžádal výbuch plynu v Hradci Králové. Jedno zranění je velmi těžké. Výbuch ve Střelecké ulici poničil pětipatrový dům a poškodil domy v okolí.

Zdroj: ČTK

 
Související