trznice-vietnamci__192x128_.jpgVláda pozastavila na návrh ministra vnitra Ivana Langera do konce roku výdej víz občanům Vietnamu na ambasádě v Hanoji. Zdůvodňuje to zvyšující se kriminalitou ve vietnamské komunitě a také předpokládanými kriminálními praktikami, které mohou nakládání s vízy doprovázet. Informovala o tom Česká televize.

"My opakovaně upozorňujeme, že kolem zprostředkování víz se stahuje organizovaný zločin," řekla ČT mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Vláda vychází z analýzy, která upozorňuje především na padělání značkového zboží, pěstování marihuany či daňové úniky. Analýzu připravila ministerstva zahraničí a vnitra na základě podkladů od Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, Cizinecké policie a tajných služeb.

"Pokud takový materiál existuje, pak je v režimu utajení a do té doby se o něm nedá mluvit. Nicméně my opakovaně upozorňujeme, že kolem zprostředkování víz se stahuje organizovaný zločin," dodala Opletalová

"Mezinárodní ostuda"

"Musíme připravovat konkrétní opatření tak, abychom byli schopni Českou republiku uchránit od páchání trestné činnosti," komentoval v ČT svůj návrh Langer.

Další informace o vietnamské komunitě

Ministrův tah vadí jak opozici, tak občanskému sdružení Česko-vietnamská společnost. Podle té se zmíněná kriminalita týká jen malé části komunity. "Je to mezinárodní ostuda," řekl předseda společnosti Marcel Winter.

Opozici se nelíbí, že vláda celou věc nediskutovala v bezpečnostním výboru Poslanecké sněmovny.

Usnesení vlády dává ministrům vnitra a zahraničních věcí právo v budoucnu kdykoliv vydávání víz znovu zastavit, pokud by problémy přetrvávaly, uvedla ČT. V plánu jsou i další opatření, na ambasádu do Hanoje by měl podle informací ČT brzy odcestovat styčný důstojník cizinecké policie.

Podle statistiky žilo loni v České republice přes 8 0000 Vietnamců.

Související