extremismus_pravicovy__192x128_.jpgV Litvínově došlo v pondělí k jednomu z nejtvrdších střetů radikálů s policisty v polistopadové historii Česka. Policisté v této souvislosti obvinili 12 lidí. Ministr vnitra Ivan Langer nedávno podal návrh na zrušení Dělnické strany.

Sílí v Česku tlak extremistických skupin? O pondělních událostech v Litvínově i extremismu v Česku obecně jste diskutovali s odborníkem na pravicový extremismus a spoluzakladatelem sdružení Tolerance a občanská společnost Ondřejem Caklem.

Čtěte více o pondělním střetu v Litvínově:

Cakl je hostem on-line rozhovoru serveru iHNed.cz v úterý 18. 11. od 17:00.

Upozornění: Dotazy se z technických důvodů zobrazují s časovou prodlevou.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
dobrý den, zajímalo by mě, co je na tzv. "pravicovém extremismu", pravicového. požadují snad neonacisté (neboli národní socialisté) kapitalismus bez přívlastků a absolutní individuální svobodu? xenofobie a nacionalismus jdou jistě napříč politickým spektrem - viz srbští komunisté v 90. letech. čím to, že následující hilterův výrok se tak málo cituje? "We are socialists, we are enemies of today's capitalistic economic system for the exploitation of the economically weak, with its unfair salaries, with its unseemly evaluation of a human being according to wealth and property instead of responsibility and performance, and we are all determined to destroy this system under all conditions." --Adolf Hitler,(Speech of May 1, 1927. Quoted by Toland, 1976, p. 306).
Čtenářský dotaz
Dobrý den. 1. Můžete prosím uvést, co rozumíte pod pojmem "pravicový extrémismus" a v čem vidíte jeho pravicovost? 2. Na základě čeho jej odlišujete od extrémismu levicového? 3. Byla podle vás NSDAP pravicově extrémistická strana? Děkuji.
Čtenářský dotaz
Mám za to, že akce, jaká byla v Litvínově, jsou organizovány stále stejně početnou skupinou týchž lidí. Existuje prostě několik stovek podivně smýšlejících mladíků, kteří organizují násilné projevy toho typu jako v Litvínově. Pletu se? Je jich stále stejně, nebo se počet příznivců pravicového extrémismu zvětšuje? Díky
Ondřej Cakl
Počet příznivců pravicového extremismu v České republice roste, stejně tak i jejich veřejná aktivita. Přesné číslo by už konečně mělo zveřejnit Ministerstvo vnitra, abychom tak dostali oficiální po několika letech nezveřejňování data od státních institucí. Projekt Monitoring při občanském sdružení Tolerance a občanská společnost ještě před několika měsíci hovořil o 4 000 - 4 500 aktivistech. Myslím si, že po včerejšku se to číslo zase o něco navýšilo. Vzhledem k tomu, že většina účastníků měla kukly, šátky a kapuce, nevím přesně zda to jsou stále stejní lidé, ale tipoval bych, že většina z nich jsou podle mne stále stejní, jenom objíždí celou republiku a z regionu přijde pár desítek, někdy stovek. Přesné údaje a strukturu této scény však musí znát Ministerstvo vnitra, Policejní prezidium a nebo Bezpečnostně informační služba. Přesná data nejsou v silách nevládní organizace obstarat, to opravdu musí zveřejnit stát.
Čtenářský dotaz
Byl jste v Litvínově osobně? Viděl jste to? Nebo to znáte jen z médií? Co říkáte policejní brutalitě?
Ondřej Cakl
V Litvínově jsem byl osobně a sledoval jsem to zhruba od 12.00 do 18.00 hod. Musím říct, že jsem neviděl policejní brutalitu, ale nebyl jsem všude. Především jsem však viděl brutální násilí na straně zakuklených neonacistů. Pochod ohlásili Jiří Bunda společně s Michalem Glasem, kteří jsou aktivní v neregistrovaném spolku Autonomní nacionalisté. Oznámený účel shromáždění nahlásili jako pochod "Proti násilí". Musím konstatovat, že tak násilnou a militantní demonstraci českých neonacistů jsem nikdy neviděl a to chodím na shromáždění od roku 1990.
Čtenářský dotaz
Jak se díváte na návrh ministra Langera zakázat Dělnickou stranu? Nebude to kontraproduktivní? Nepřihraje jim to další členy navíc?
Ondřej Cakl
Jsem toho názoru, že strany, ale i občanská sdružení, která jsou prokazatelně propojena s násilím a zastrašováním by neměla být tolerována. Pokud někdo vyhrožuje skupinám osob, nebo zastrašuje etnické menšiny a navíc ještě členové takovýchto uskupení jsou pachatelé násilných trestných činů, tak by měla být jejich registrace pozastavena. Není možné, aby toto jednání bylo zákonné a státními orgány přehlíženo. Viděl jsem na vlastní oči, jak někteří členové a kandidáti za Dělnickou stranu házeli kameny po policistech. Předseda Vandas si musí být vědom, že kolem něj jsou pouliční rváči a jedinci, kteří si již odpykali výkon trestu za násilnou trestnou činnost. Na dotazy novinářů však Tomáš Vandas tyto jejich skutky bagatelizuje, zamlčuje a de facto veřejně kryje. Mnoho lidí z okruhu Dělnické strany se dopouští násilí na demonstracích a někteří napadají jak novináře tak i policisty. Ministr vnitra Ivan Langer na tiskové konferenci uvedl, že jeho jedna z posledních kapek trpělivosti byla v části textu v uveřejněném prohlášení tiskového odboru Dělnické strany ze 17. října 2008, kde se mimo jiné uvádí : „…..Za této krizové situace Dělnická strana vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému, po jehož odstranění již delší dobu voláme. V praxi to znamená rozpuštění stávajících parlamentních stran a prošetření všech jejich zločinů po roce 1989. Tento revoluční zvrat si ovšem vyžádá celonárodní účast, a právě k ní naše strana bude v následujících dnech a týdnech obyvatelstvo země mobilizovat.“ Přesné důvody předloží české vládě ministr vnitra tento týden. Určitě to bude zaznamenáno v médiích a jsem na to sám zvědav.
Čtenářský dotaz
Můžete mi ,pane Cakle, prosím vysvětlit, jak si mladá romská rodina se třemi malými dětmi, kdy matka nepracovala nikdy, otec krátce před 10 lety pracoval jako číšník, mohla koupit byt do osobního vlastnictví za 1 000 000 Kč a provést v něm další úpravy asi za 200 000 Kč? Já pracuji celý život a toto si nemohu dovolit. Myslíte, že ze sociálních dávek lze toto našetřit? Děkuji za odpověď. Rolincová
Čtenářský dotaz
Pane Cakle, vnímáte, že policie při prohlídkách našla zbraně také u Romů, kteří byli připraveni úplně stejně jako náckové?
Ondřej Cakl
Na minulé akci 18.10.2008, kde byli Romové jsem byl zhruba od 11.30 – 12.30 hodin a viděl jsem tam jenom neozbrojené Romy. Po té, co v Litvínově na Náměstí Míru neonacisté oběhli policejní kordóny a ještě za pokřiku „ Na Janov“ se v poklusu, v kuklách, ozbrojeni násadami a se štíty přibližovali k Romům, tak se podle všech dostupných údajů začali hromadně ozbrojovat. Musím říct, že z toho nemám radost, ale pokud Vás někdo chce zlikvidovat či spáchat na Vás pogrom, tak máte právo se bránit. Rómové byli sice ozbrojeni, ale byla to reakce na neonacisty. Na minulé akci, stejně tak i včera zatím na pochodující neonacisty Rómové neútočili a nenechali se vyprovokovat. Když byli v Janově 4.10.2008 Dělnickou stranou nasazeny tzv „Ochranné sbory“ část Romů byla ozbrojena a jejich slovní reakce byli z mého pohledu nepřípustné. Je nutné, aby Policie ČR v Janově nekompromisně zakročila proti kriminalitě a lidem, kteří tam terorizují okolí. Myslím tím jak mafie, tak i neonacisty.
Čtenářský dotaz
Spolupracujete s policií? Obrací se na Vás při přípravě své taktiky, jak zakročit při konkrétních akcích jako v Litvínově? Pokud ano, co ji radíte, pokud ne, co byste jí radil: dělá policie svou práci dobře, když výsledkem je 15 zraněných? Dík
Ondřej Cakl
S policií plánovitě nespolupracujeme. Jsme apolitické nezávislé občanské sdružení. Pokud se na nás policisté obrátí s žádostí o konzultaci či o poskytnutí důkazních materiálů, v případě, že je nemají, tak jim je poskytneme. V minulosti jsme byli jako představitelé nevládního sektoru přizváni na semináře, kde jsou školeni policisté a prezentovali jsme tam svoje názory na práci policie a zároveň jsme přednášeli o aktivitách neonacistů v Evropě. Velitel opatření v Litvínově se na nás neobrátil, ačkoli kontakty na naše sdružení jsou veřejně dostupné. Dovozujeme z toho, že mu tedy stačily informace, které měl k dispozici. V této situaci mě nepřestává překvapovat, jak mohl policejní sbor dopustit, aby v Litvínově vypukl pouliční boj takových rozměrů jako včera. I z veřejných zdrojů bylo předem patrné, že neonacisté jedou do Litvínova bojovat a napadnout Romy. K tomuto závěru nemusí být člověk bezpečnostní specialista, postačí mu přečíst si pár neonacistických webů a navštívit pár neonacistických demonstrací. Policejní managment ohrozil bezpečnost a zdraví osob v Litvínově a kvůli nezvládnuté přípravě ohrozil také své podřízené. Těžkooděnci vykrývali několik hodin sérii velmi tvrdých útoků ze strany nejtvrdšího jádra českých neonacistů. Podle údajů z nich bylo 7 zraněno a musím říct, že samotní policisté byli zaskočeni některými výbuchy z podomácku vyrobených dělobuchů. Tyto zastrašující materiály, které na ně neonacisté házeli, stejně tak i molotovovy koktejly či další pyrotechniku měli neonacisté na trase mezi Litvínovem a Janovem uschované dopředu. To, že jsem viděl neonacisty, jak odbíhají z průvodu do lesa a pak se vrací zpět do davu mluví za své.
Čtenářský dotaz
Dobry den, souhlasite se mnou ze zminena demonstrace a rasisticke aktivity nejsou ani tak vyprovokovane Romy, ale ze si Delnicka strana a podobna hnuti hledaji umyslne nejakeho nepritele, proti kteremu by mohla vystupovat a jeho negaci se definovat? A v pripade ze bychom tu problemove Romy nemeli, delali by pochody proti nekomu jinemu (Zidum, Vietnamcum, homosexualum, jinym minoritam)?
Ondřej Cakl
Ano, s tím souhlasím. Část lidí, kteří byli včera v Litvínově, tak plánovala pochod loni 9.listopadu v den tragického výročí Říšského pogromu, tzv. Křišťálové noci podobný pochod. Hlavní tahouni Národního odporu jsou stále stejní lidé, jenom se na ně v poslední době nabalují noví sympatizanti.
Čtenářský dotaz
Bude další Litvínov?
Ondřej Cakl
Domnívám se, že ano. Neonacistům se boj v ulicích zalíbil a připadají si jako jediní ochránci společnosti. Většina z nich však myslí jako společnost jenom tzv „bílou rasu“. Svými posledními kroky se tak snaží tak ospravedlňovat své násilí. Na včerejší demonstraci v Litvínově zaznělo, že dalšími místy, kam se neonacisté vydají může být mostecký Chánov nebo pražský Žižkov. Pokud policie nebude schopna proti násilníkům a orgánizátorům paramilitárních skupin dostatečně zasáhnout a nezačne je stíhat, tak se situace bude opakovat a nejspíše v budoucnu i eskalovat.
Čtenářský dotaz
Dovolte otázku, která není přímo k Litvínovu: co říkáte Langerovu rozhodnutí nedávat víza všem Vietnamcům?
Ondřej Cakl
Slyšel jsem, od jednoho člověka, který se o tuto problematiku zajímá, že jde spíše o práci Tomáše Haišmana ( ředitel odboru azylové a migrační politiky MV) posvěcené Ivanem Langerem. Je to další ukázka toho, že české ministerstvo vnitra řeší pouze symptomy nikoli příčiny konkrétních problémů. V loňském roce byla ČR kritizována za to, že uděluje víza severokorejským šičkám, které následně svůj plat odevzdávaly ve prospěch severokorejského režimu. ČR se tak fakticky podílela na jejich vykořisťování. Také tenkrát to ministerstvo vnitra vyřešilo tím, že přestalo vydávat víza všem Severním Korejcům. S Vietnamci a jejich vízy je to stejné. MV zjistilo, že někteří Vietnamci páchají na území ČR kriminalitu a systémem kolektivní viny znemožnilo drtivé většině vietnamských občanů, kteří zde chtěli pracovat. V neposlední řadě je třeba připomenout, že oběťmi vietnamské mafie jsou v první řadě samotní Vietnamci, kteří jsou svými krajany vykořisťováni a nuceni k práci za velmi těžkých podmínek.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, prosím o zodpovězení následujících dotazů: 1)pokládáte xenofobii za nepřirozenou, t.j. pokládáte za přirozenější být xenofilní ? 2)kde se dá získat přídomek "odborník na pravicový extermismus" ? 3)proč se odborníci na pravicový extremismus tak zabývají levicovými stranami, jako je např. Dělnická strana ? 4)jste pro stejnou svobodu slova, jaká je v USA, nebo jste pro politicky korektní cenzuru ? 5)chudák paní z Janova si stěžovala policistům: "Když v noci volám na policii, protože je tady mejdan a já nemůžu spát, tak kde jste? Necháte nás terorizovat a teď jsou vás tady najednou stovky?" co by jste jí a ostatním slušným obyvatelům navrhoval ? a kdo má to navržené řešení zaplatit ? děkuji za odpovědi
Čtenářský dotaz
Můžu se zeptat co vás kromě nenávisti k evropanům dělá "odborníka" na pravicový extremismus? Jaké máte vzdělání?
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Je pravda že jste se v Janově krapet proběhl??? Vy asi nemá moc čisté svědomí že?
Ondřej Cakl
Proběhl jsem se, inkasoval jsem desítku kopanců a pěstí. Skupinka minimálně 5 zakuklených neonacistů na mne zezadu zaútočila. Rozbili mi kameru za 35 000 Kč, roztrhali vestu, kalhoty a smutné je, že ačkoliv tam prý bylo 1000 - 1200 policistů na tomto místě vůbec nebyla. Musím konstatovat, že jsem měl velké štěstí a novinářům, kteří mne přišli napomoc chci tímto veřejně poděkovat. V poslední době jsou útoky na moji osobu pravidelné, stejně tak jsou častější i na další fotografy a kameramany. Vím, že Váš dotaz je provokativní a s největší pravděpodobností jste včera v Janově i byl, ale co třeba svědomí těch, co útočí v kuklách, zezadu a vyhrožují zabitím? Mají tito lidé vůbec nějaké svědomí?
Čtenářský dotaz
Jak si vysvětlujete, že policie mlátila slušné lidi a ozbrojené cikány v janovském sídlišti nechala být? Hodláte s tímto jasně rasistickým chováním něco dělat?
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Cakl, měl bych na Vás několik dotazů: 1. Zvládla policie svůj zásah a obecněji je přístup státních orgánů k narustajícímu extremismu správný? 2. Předpokládám, že znáte situaci v okolních zemích, jak postupují úřady tam? 3. Skutečně nelze takto organizované násilí a trestnou činnost, která včera byla v Litvínově lépe kriminalizovat? A pomohle by nějaká forma větší represe? Děkuji
Čtenářský dotaz
Jak je možné, že neonacisté byli na demonstraci vyzbrojeni ?
Čtenářský dotaz
je česká legislativa, která se dá užít proti obdobným excesům jako byl ten v Litvínově dostatečná?
Ondřej Cakl
Česká legislativa je dostatečná, respektuje základní lidská práva a svobody a dává represivním složkám jenom tolik pravomocí, kolik odpovídá demokratickému právnímu státu. Bohužel obdobnými pochybeními, ke kterým došlo hned dvakrát po sobě v Litvínově a Janově, dospívá veřejnost k závěru, že je něco špatného právě v legislativě. Podle mne to však tak není. Chyba byla a zatím nadále je na straně státních orgánů a velitelů pořádkové policie. Pokud tyto nejsou schopny využít svých zákonných možností, je problém někde jinde a měli by z toho vyvodit osobní zodpovědnost. Nedoporučuji přistoupit ke změně zákona o právu shromažďovacím ve smyslu jeho zpřísňování nebo ke změně zákona o policii, příp. trestního řádu ve smyslu, že se policii a jiným orgánů činným v trestním řízení poskytnout širší pravomoci. Jsem toho názoru, že současná legislativa, kterou je možné uplatnit v případě neonacistických aktivit je vyhovující.
Čtenářský dotaz
Dobry den, souhlasim s dotazem prede mnou(s citatem Hitlera), v dnesnim pravicovem extremismu prakticky jde o to ukazat, kdo je vetsi bitkar a ma vetssi svaly, problem je samozrejme ve vzdelanosti a zivotnich zkusenostech clenu DS, ktera se stranou nemuze nazyvat a davno mela byt zakazana a clenove perzekuovani. Bydlim v Londyne a pri tak obrovske smesi etnik (zije tu jen 3,5mil Indu napr.)se tu zadny 'extremismus' neprojevuje, lidi kdyz se chteji rvat, tak jdou dovezeni, nebo se prihlasi do boxu. tento problem je u nas opravdu velky a odpuzujeme tim inteligentni lidi jinych etnik k praci v CR, coz je zpatecnicke mysleni. I tu jsou samo pripady, ze socialni rodina dostane luxusni dum. Myslite, ze se nam to podari s politiky zlomit? ty mlade prevychovat at nedelaji porad takovy binec?? dekuji
Čtenářský dotaz
Dočetl jsem se, že Vás napadli. Nestává se Vám to v poslední době nějak často ?
Čtenářský dotaz
1.Náš stát je založen mimo jiné na ochraně menšin. I tzv. pravicoví extrémisté jsou menšinou. Zaslouží si naši ochranu jako jiné menšiny? Pokud ne, proč? 2. Proč místní obyvatelé tleskali tzv. pravicovým extrémistům-fašistům a nebránili své hnědé spoluobčany, které je tak obohacují svou přítomností a etnicitou? 3. Koupil byste si byt a vychovával děti třeba v Chanově, některých částech Slezské Ostravy, brněnském Bronxu či pařížském předměstí s kypící multikulturalitou? Pokud ne, proč? 4. Musím jako člen tzv. většinové společnosti (zatím) chápat a tolerovat jinou etnicitu, kterou však považuji za obtěžující a osobně těžko přijatelnou? 5. Domníváte se, že těch pár stovek lidí může ohrozit demokracii či základy materiálního právního státu? 6. Jste omezenou pro svobodu slova v pojetí Evropy či neomezenou svobodu slova v pojetí USA? 7. Domníváte se, že největším nebezpečím pro svět je bílý heterosexuální muž, křesťan a největším přínosem černá postižená odborářka oblečená třeba v burce? 8. Jeden kolega mi ukázal v Ostravě pás zeleného trávníku řka, že zde před deseti lety bylo cikánské ghetto s normálními domy. O pár metrů dál stály ty stejné domy obydleny hornickými důchodci, a ty stály a dosud stojí. Jeho ukázku považuji za xenofobní a rasistickou. Nevím však, jakými pádnými argumenty bych vyvrátil jeho tvrzení, že to zničili místní Cikáni. Pomůžete mi? Děkuji za odpovědi.
Čtenářský dotaz
Domníváte se, že Policie odvedla profesionální zákrok ? postupovala v souladu se zákonem a svými povinnostmi bezpečnostní složky demokratického státu?
Ondřej Cakl
Myslím si, že řadoví policisté, kteří byli nasazeni v prvních liniích násilných střetů s neonacisty odvedli ve většině případů profesionální práci. Byli však ohroženi selháním svých velitelů. V prvé řadě Policie ČR podcenila analýzu celé situace, z toho pak vyplývala další pochybení - nedostatečný počet policistů zasahujících v ulicích, pozdní zásah proti neonacistům a především neschopnost zadržet osoby útočící na policisty. Nyní česká, ale i zahraniční veřejnost již ví, že 1000 - 1200 policistů není schopno pacifikovat 700 rozzuřených neonacistů. Boje trvali minimálně 3-4 hodiny a zadrželo se zhruba 3% všech účastníků. Kameny a jiné předměty házeli ne desítky, ale stovky neonacistů. Pokud srovnám situaci s Německem, musím konstatovat, že německá policie by se zachovala jinak a nesrovnatelně lépe. Postup policie by měl být přezkoumán nezávislou komisí a nebo podobným mechanismem. Inspekci ministerstva vnitra na základě zkušenosti z minulosti moc nevěřím, neočekávám že bude k vlastnímu resortu dostatečně kritická. Možná se mýlim. A taky si myslím, že by měla být z toho vyvozena personální odpovědnost. Dvakrát po sobě se Litvínov změnil v bojiště, jedná se o systémovou chybu na straně velení severočeské policie. Pěšáci pořádkové policie si zaslouží kvalitnější vedení a team analytiků, kteří vyhodnotí pochybení a vymyslí jinou strategii. Včerejšek se již nesmí opakovat.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Cakle, mohu se zeptat v čem vězí přínos Vašeho sdružení? Pouze monitorujete zdejší "pravicové" strany nebo vyvíjíte i jinou činnost? Hodně Vámi podobných sdružení říká, že vše je špatně, ale jak by jste řešil nepřízpusobivé obyvatelstvo v Janově? Dalšími sociálními mentory a dávkami? Tyto skupiny nikdy pracovat nebudou a bohužel lidé tam žijící nebudou mít klid nikdy, dokud tam místní "sebranka" v podobě cikánského obyvatelstva bude vytvářet podobná pnutí, jimž se říká krádeže, napadání, vyhrožování a okrádání státního rozpočtu o sociální dávky!
Čtenářský dotaz
jak hodnotíte postoj našich politiků vůči problematice stoupající agrese neonacistů a radikálních nacionalistů zaměřené proti určitým menšinám? není Litvínov pouze důsledkem jejich nečinnosti? jak hodnotí činnost Vládního zmocněnce pro lidská práva?
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Cakle, nedomníváte se, že svým postojem nahráváte zájmům ministerstva vnitra zpřísňovat zákon o právu shromažďovacím a posilovat pravomoci policie?
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Cakle, můžete prosím srovnat situaci v ČR a v ostatních státech EU. Je postoj českých bezpečnostních složek odpovídající rizikům, které demonstrace neonacistů přinášejí?
Čtenářský dotaz
Dobrý večer, pane Cakl. Mám jenom skromnou otázku - jakým právem jste nazval neromské rodiny inkriminované lokality ´čumily´? Nemají právo na názor a není podle vás jejich názor poněkud důležitější než těch skutečných čumilů(tj. lidí, kteří přijeli s kamerou doslovně na čumendu).
Čtenářský dotaz
Vidím, že neonacisty přitahuje tenhle on-line rozhovor jako vosy med... Přeju pevné nervy při prokousávání se tím bahnem plným demagogie nejhrubšího kalibru...
Ondřej Cakl
Děkuji za povzbuzení. Jsem na tyto dotazy zvyklý, podobné otázky se neustále opakují a už se mi ani na všechny nechce neustále odpovídat. Přijde mi, že mnoho čtenářů se domnívá, že neseme jako občanské sdružení zodpovědnost za všechny problémy ve společnosti. Přitom zodpovědnost za stav věci kolem nás nese vláda, poslanecká sněmovna, senát a prezident.
Související